statystyki

Kiedy można sprzedać mieszkanie i dom bez podatku

autor: Mariusz Szulc01.06.2016, 19:30
Przepisy o uldze mieszkaniowej mają zastosowanie także przy zamianie nieruchomości

Przepisy o uldze mieszkaniowej mają zastosowanie także przy zamianie nieruchomościźródło: ShutterStock

Lokal bądź grunt można zbyć bez daniny po upływie pięciu lat od ich nabycia. Z preferencji można też skorzystać, jeśli pieniądze wydamy na własne cele mieszkaniowe.

Reklama


Czy sprzedam mieszkanie po umowie dożywocia

Czytelniczka zdecydowała się oddać mieszkanie córce w zamian za opiekę. Sama nadal mieszkałaby w nim aż do śmierci. Nowa właścicielka nie wywiązała się jednak ze swoich obowiązków i ignorowała potrzeby rodzica. Czytelniczka zdecydowała się rozwiązać umowę i sprzedać nieruchomość sąsiadom. Sądzi, że nie zapłaci podatku. Czy ma rację?

NIE

Zgodnie z ustawą o PIT, jednym z opodatkowanych źródeł dochodów jest sprzedaż prywatnej nieruchomości (bądź jej części oraz udziału w niej) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, gdy została ona nabyta bądź wybudowana. Kluczowe jest tu pojęcie nabycia. Fiskus rozumie je bardzo szeroko i nie jest to dobra nowina dla czytelniczki. Zdaniem urzędników nabyciem jest także rozwiązanie umowy dożywocia, renty dożywotniej itp. Podatnik na nowo staje się w ten sposób właścicielem nieruchomości. Nie ma też znaczenia to, że czuje się on poszkodowany na skutek zawartej wcześniej umowy. Termin pięciu lat biegnie więc na nowo, co oczywiście jest bardzo kłopotliwe dla starszej osoby. Gdyby więc czytelniczka sprzedała mieszkanie sąsiadom krótko po rozwiązaniu umowy, to zapłaciłaby 19 proc. PIT od uzyskanego dochodu. Ten pomniejszyć może o wydatki poniesione na rozwiązanie umowy dożywocia (ale już nie na jej zawarcie). Kosztem nie będą też jakiekolwiek świadczenia otrzymane od córki, bo nie są one policzalne. Takie stanowisko zaprezentowano m.in. w interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 grudnia 2015 r. (nr IPPB4/4511-997/15-6/AK) i dyrektora IS w Katowicach z 5 listopada 2014 r. (nr IBPBII/2/415-811/13/HS), 20 maja 2014 r. (nr IBPBII/2/415-180/14/MW). Pierwszy dokument dotyczył wprawdzie rozwiązania umowy renty dożywotniej zawartej z funduszem hipotecznym, ale argumentacja była w praktyce identyczna. Szansą na uniknięcie podatku mogłoby być skorzystanie z tzw. ulgi mieszkaniowej, ale w praktyce wydatkowanie dochodu w ciągu dwóch lat od sprzedaży na własne cele mieszkaniowe może być trudne dla starszej osoby. Jedynym pocieszeniem dla kobiety może być fakt, że nie ma już wątpliwości, że samo zawarcie umowy dożywocia nie jest równoznaczne ze sprzedażą mieszkania (a tym samym obowiązkami zapłaty podatku). Wcześniejsze spory w tym zakresie rozstrzygnęła uchwała NSA z 17 listopada 2014 r., sygn. akt II FPS 4/14.

Podstawa prawna

Art. 10 ust. 1 pkt 8, art. 19, art. 22 ust. 6c–e, art. 30e ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Czy zamiana lokali pozwoli uniknąć podatku

Rodzice czytelniczki namówili ją do wymiany, w konsekwencji której stanie się ona właścicielką ich domu, a oni w zamian przejmą na własność kawalerkę. Czy w takiej sytuacji można skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

TAK


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama