statystyki

Zeznania podatkowe: Kto pracuje w Danii, ten nie mieszka w Kołobrzegu

autor: Patrycja Dudek22.02.2016, 07:41; Aktualizacja: 22.02.2016, 10:30
kalkulator, tabela, podatki

NSA wyjaśnił, że certyfikat rezydencji ma wyłącznie pomocniczy charakter i jego brak nie może przesądzić sprawy na niekorzyść podatnika.źródło: ShutterStock

Miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której podatnik przebywa z zamiarem stałego pobytu – wynika z wyroków NSA

NSA wyjaśnił, że certyfikat rezydencji ma wyłącznie pomocniczy charakter i jego brak nie może przesądzić sprawy na niekorzyść podatnika. Rolą fiskusa jest ustalenie na terytorium którego z krajów podatnik zamieszkiwał – dodał.

Chodziło o mężczyznę z Kołobrzegu, który w 2006 r. pojechał pracować w duńskiej fabryce. Podatek od wynagrodzenia zapłacił w Danii. W Polsce nie zarobił złotówki, więc nie złożył tu zeznania podatkowego.

Brak deklaracji PIT zaniepokoił fiskusa. Zwrócił się więc on po informacje do duńskiej administracji podatkowej i dowiedział się, że mężczyzna nie wystąpił o duński certyfikat rezydencji. Sam podatnik z kolei zeznał, że w zatrudnieniu były przerwy.

Na tej podstawie fiskus uznał, że podatnik jest polskim rezydentem i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Obowiązująca wówczas polsko-duńska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania brzmiała inaczej niż dziś. Zgodnie z nią rezydent Polski, który zarabiał za granicą, musiał rozliczyć się z tego w Polsce, stosując metodę odliczenia proporcjonalnego. Polega ona na tym, że dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą (obecnie jest to metoda wyłączenia z progresją).

Podatnik argumentował, że nie mieszka w Polsce i w związku z tym nie musi płacić podatku polskiemu fiskusowi. Tłumaczył, że przez większość czasu przebywał w Danii, a sporadycznie tylko odwiedzał ojca w Kołobrzegu. Co więcej, wymeldował się z jego mieszkania.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane