statystyki

Zeznania podatkowe: Kto pracuje w Danii, ten nie mieszka w Kołobrzegu

autor: Patrycja Dudek22.02.2016, 07:41; Aktualizacja: 22.02.2016, 10:30
kalkulator, tabela, podatki

NSA wyjaśnił, że certyfikat rezydencji ma wyłącznie pomocniczy charakter i jego brak nie może przesądzić sprawy na niekorzyść podatnika.źródło: ShutterStock

Miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której podatnik przebywa z zamiarem stałego pobytu – wynika z wyroków NSA

NSA wyjaśnił, że certyfikat rezydencji ma wyłącznie pomocniczy charakter i jego brak nie może przesądzić sprawy na niekorzyść podatnika. Rolą fiskusa jest ustalenie na terytorium którego z krajów podatnik zamieszkiwał – dodał.

Chodziło o mężczyznę z Kołobrzegu, który w 2006 r. pojechał pracować w duńskiej fabryce. Podatek od wynagrodzenia zapłacił w Danii. W Polsce nie zarobił złotówki, więc nie złożył tu zeznania podatkowego.

Brak deklaracji PIT zaniepokoił fiskusa. Zwrócił się więc on po informacje do duńskiej administracji podatkowej i dowiedział się, że mężczyzna nie wystąpił o duński certyfikat rezydencji. Sam podatnik z kolei zeznał, że w zatrudnieniu były przerwy.

Na tej podstawie fiskus uznał, że podatnik jest polskim rezydentem i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Obowiązująca wówczas polsko-duńska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania brzmiała inaczej niż dziś. Zgodnie z nią rezydent Polski, który zarabiał za granicą, musiał rozliczyć się z tego w Polsce, stosując metodę odliczenia proporcjonalnego. Polega ona na tym, że dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą (obecnie jest to metoda wyłączenia z progresją).

Podatnik argumentował, że nie mieszka w Polsce i w związku z tym nie musi płacić podatku polskiemu fiskusowi. Tłumaczył, że przez większość czasu przebywał w Danii, a sporadycznie tylko odwiedzał ojca w Kołobrzegu. Co więcej, wymeldował się z jego mieszkania.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane