statystyki

184 dni w Polsce to jeszcze nie powód do opodatkowania

autor: Patrycja Dudek09.01.2017, 18:00
urząd skarbowy

Spór toczył się o to, w którym kraju podatnik ma miejsce zamieszkania. Od tego zależało, gdzie i jak powinien rozliczyć daninę od dochodówźródło: ShutterStock

Dla ustalenia rezydencji podatkowej ważniejsze jest, w którym państwie podatnik ma centrum interesów życiowych niż to, w którym dłużej przebywa – orzekł WSA w Olsztynie.

Chodziło o Holendra, którego żona jest Polką. Mężczyzna mieszka u niej w trakcie pobytów w Polsce. Ma więc dwa stałe miejsca zamieszkania, przy czym w skali roku dłużej przebywa w Polsce (przeszło 183 dni). W Holandii ma dom i tam mieszka reszta jego rodziny: dzieci, wnuki, krewni. W Polsce nie ma żadnych nieruchomości ani inwestycji, ani nie osiąga też żadnych dochodów. Jedynym jego źródłem utrzymania są świadczenia emerytalno-rentowe z Holandii.

Spór toczył się o to, w którym kraju podatnik ma miejsce zamieszkania. Od tego zależało, gdzie i jak powinien rozliczyć daninę od dochodów. Z ustawy o PIT wynika, że osobą mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP jest ten, kto posiada tu centrum interesów życiowych lub przebywa dłużej niż 183 dni w roku (art. 3 ust. 1a). W takiej sytuacji musi on płacić podatek od całości swoich dochodów, bez względu na to, gdzie je osiągnął.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, że miejscem zamieszkania Holendra jest Polska, skoro przebywa on tu dłużej niż 183 dni w roku.

Holender się z tym nie zgadzał. Uważał, że jego miejscem zamieszkania jest Holandia, bo tam znajduje się jego centrum interesów życiowych. Uważał, że powiązania osobiste i gospodarcze są istotniejsze niż określony w dniach okres przebywania na terenie danego państwa. W związku z tym – twierdził – podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Holandii, a w Polsce płaci podatek jedynie od uzyskanych tu dochodów.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane