statystyki

Organy podatkowe przegrały w sprawie PIT od Zabużan

autor: Patrycja Dudek10.02.2016, 07:29; Aktualizacja: 10.02.2016, 07:49
NSA przypomniał, że stosunki między mocodawcą (w roli którego wystąpili spadkobiercy) a pełnomocnikiem (a więc wskazaną przez nich osobą) reguluje art. 740 kodeksu cywilnego

NSA przypomniał, że stosunki między mocodawcą (w roli którego wystąpili spadkobiercy) a pełnomocnikiem (a więc wskazaną przez nich osobą) reguluje art. 740 kodeksu cywilnegoźródło: ShutterStock

Uprawnieni do rekompensaty za mienie zostawione za wschodnią granicą Polski nie zapłacą podatku także wtedy, gdy wybiorą spośród siebie jedną osobę, która odbierze całą kwotę, a następnie przekaże im należną część – orzekł NSA.

Prawo do rekompensat przysługuje właścicielom nieruchomości pozostawionych poza granicami RP i spadkobiercom na podstawie ustawy z 8 lipca 2005 r., zwanej potocznie ustawą o mieniu zabużańskim (Dz.U. z 2005 r. nr 169, poz. 1418). Rekompensaty te są zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 30a lit. a ustawy o PIT.

Z reguły każda z uprawnionych osób składa osobno wniosek do właściwego wojewody o potwierdzenie prawa do rekompensaty. Na podstawie wydanych przez wojewodę decyzji bank wypłaca pieniądze na indywidualne konto każdego z Zabużan. Wypłacone kwoty nie są opodatkowane.

Artykuł 3 ust. 2 ustawy daje też jednak prawo do wyboru reprezentanta, czyli wskazania jednej osoby uprawnionej do otrzymania rekompensaty. Wówczas tylko ona składa wniosek do wojewody, a cała rekompensata jest przelewana na jej rachunek bankowy.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-02-10 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    NSA "zapomniał" , że uprawnieni nie dostają żadnej rekompensaty - co najwyżej częściowy zwrot kosztów postępowanie - od 1945 r. ; że nie muszą indywidualnie "z reguły" składać żadnych wniosków , ani grupowo wyznaczać przedstawiciela ; że nadal , jako jedyna (parszywa) część narodu , wyłączeni są ze spadkobrania i świadczenia darowizn - w zakresie mienia zabużańskiego ; i że sam NSA , w okradaniu Zabużan , ma łapy umoczone PO same uszy . A za straszenie Zabużan jakimiś zobowiązaniami podatkowymi , ci naczelnicy , tych tzw. organów podatkowych , powinni odpowiadać na podstawie k.k. . Między innymi . O czym NSA też "zaPOmniał" .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane