statystyki

Organy podatkowe przegrały w sprawie PIT od Zabużan

autor: Patrycja Dudek10.02.2016, 07:29; Aktualizacja: 10.02.2016, 07:49
NSA przypomniał, że stosunki między mocodawcą (w roli którego wystąpili spadkobiercy) a pełnomocnikiem (a więc wskazaną przez nich osobą) reguluje art. 740 kodeksu cywilnego

NSA przypomniał, że stosunki między mocodawcą (w roli którego wystąpili spadkobiercy) a pełnomocnikiem (a więc wskazaną przez nich osobą) reguluje art. 740 kodeksu cywilnegoźródło: ShutterStock

Uprawnieni do rekompensaty za mienie zostawione za wschodnią granicą Polski nie zapłacą podatku także wtedy, gdy wybiorą spośród siebie jedną osobę, która odbierze całą kwotę, a następnie przekaże im należną część – orzekł NSA.

Prawo do rekompensat przysługuje właścicielom nieruchomości pozostawionych poza granicami RP i spadkobiercom na podstawie ustawy z 8 lipca 2005 r., zwanej potocznie ustawą o mieniu zabużańskim (Dz.U. z 2005 r. nr 169, poz. 1418). Rekompensaty te są zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 30a lit. a ustawy o PIT.

Z reguły każda z uprawnionych osób składa osobno wniosek do właściwego wojewody o potwierdzenie prawa do rekompensaty. Na podstawie wydanych przez wojewodę decyzji bank wypłaca pieniądze na indywidualne konto każdego z Zabużan. Wypłacone kwoty nie są opodatkowane.

Artykuł 3 ust. 2 ustawy daje też jednak prawo do wyboru reprezentanta, czyli wskazania jednej osoby uprawnionej do otrzymania rekompensaty. Wówczas tylko ona składa wniosek do wojewody, a cała rekompensata jest przelewana na jej rachunek bankowy.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-02-10 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    NSA "zapomniał" , że uprawnieni nie dostają żadnej rekompensaty - co najwyżej częściowy zwrot kosztów postępowanie - od 1945 r. ; że nie muszą indywidualnie "z reguły" składać żadnych wniosków , ani grupowo wyznaczać przedstawiciela ; że nadal , jako jedyna (parszywa) część narodu , wyłączeni są ze spadkobrania i świadczenia darowizn - w zakresie mienia zabużańskiego ; i że sam NSA , w okradaniu Zabużan , ma łapy umoczone PO same uszy . A za straszenie Zabużan jakimiś zobowiązaniami podatkowymi , ci naczelnicy , tych tzw. organów podatkowych , powinni odpowiadać na podstawie k.k. . Między innymi . O czym NSA też "zaPOmniał" .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane