statystyki

Odliczenie VAT od zakupów związanych z organizacją imprezy integracyjnej

22.01.2016, 08:52; Aktualizacja: 26.01.2016, 18:02
Jak prawidłowo rozliczać VAT? Co zmieniło się w przepisach? Chcesz wiedzieć, kup Dziennik Gazetę Prawną z książkami VAT. W poniedziałek 25 stycznia książka VAT rozliczenia w praktyce

Jak prawidłowo rozliczać VAT? Co zmieniło się w przepisach? Chcesz wiedzieć, kup Dziennik Gazetę Prawną z książkami VAT. W poniedziałek 25 stycznia książka VAT rozliczenia w praktyce źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jesteśmy spółką z o.o., prowadzimy wyłącznie działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Zamierzamy zorganizować imprezę integracyjną dla pracowników. Czy możemy odliczać VAT z faktur za organizację tej imprezy?
Jak prawidłowo rozliczać VAT? Co zmieniło się w przepisach? Chcesz wiedzieć, kup Dziennik Gazetę Prawną z książkami VAT. W poniedziałek 25 stycznia książka VAT rozliczenia w praktyce.

reklama


reklama


Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Dla istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego nie jest przy tym konieczny bezpośrednio związek między zakupami a wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Może to być również związek pośredni, o ile dokonywane zakupy związane są bezpośrednio z działalnością opodatkowaną podatnika.

Jak czytamy w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 marca 2011 r. (sygn. akt I FSK 571/10), „koniecznym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie związku pomiędzy zakupami a transakcją opodatkowaną. Jednakże nie zawsze związek ten musi być tego rodzaju, by można było przypisać bezpośrednio dany wydatek do konkretnej transakcji opodatkowanej. W przypadku bowiem tzw. kosztów ogólnych, które stanowią element cenotwórczy w działalności gospodarczej podatnika, wydatki na ten cel zachowują także bezpośredni związek z działalnością, a podatnik ma prawo do odliczenia VAT z tytułu tych zakupów w takim zakresie, w jakim działalność ogólna daje prawo do odliczenia VAT”.

Tego typu związek istnieje w przypadku dokonywania zakupów związanych z organizacją imprez integracyjnych dla pracowników (oczywiście, o ile działalność pracodawcy jest opodatkowana). W konsekwencji dopuszcza się odliczanie podatku naliczonego od takich zakupów (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 1 lutego 2013 r., ITPP1/443-1351/12/DM, czy interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 kwietnia 2013 r., IPPP3/443-89/13-3/KB). A zatem w przedstawionej sytuacji istnieje możliwość odliczania VAT z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związane z organizacją imprezy integracyjnej dla pracowników.

Odpowiedzi na trudne pytania o rozliczenia VAT oraz rozstrzygnięcia organów podatkowych w Dzienniku Gazecie Prawnej.

W poniedziałek 25.01 : książka VAT rozliczenia w praktyce . Odpowiedzi na trudne pytania o rozliczenia VAT oraz rozstrzygnięcia organów podatkowych

We wtorek i środę: VAT 2016 ustawa z komentarzem eksperta cz. 1 i cz. 2

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

reklama

  • zzz(2016-01-25 09:11) Odpowiedz 00

    Autor artykułu nie odniósł się do wyjazdów integracyjnych, które w zdecydowanej większości przypadków winny być opodatkowane w systemie vat marża (choć często na żądanie pracodawców nie są).

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

reklama