statystyki

Wyposażenie kuchni z niższym VAT

autor: Jakub Pawłowski25.01.2016, 18:30; Aktualizacja: 26.01.2016, 10:15
VAT

Sprawa dotyczyła firmy, która świadczyła usługi kompleksowe polegające na wyposażaniu kuchni i łazienek.źródło: ShutterStock

Dostawa i montaż sprzętu AGD pod zabudowę zalicza się do usługi modernizacyjnej i w konsekwencji podlega preferencyjnej stawce VAT - orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła firmy, która świadczyła usługi kompleksowe polegające na wyposażaniu kuchni i łazienek w meble kuchenne, AGD i inne akcesoria (baterie, zlewozmywaki, okapy). Do całości stosowała 8 proc. stawkę VAT, bo uważała, że jej usługi mieszczą się w pojęciu modernizacji, o którym mowa w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT (chodzi o modernizację mieszkań do 150 mkw. i domów jednorodzinnych do 300 mkw.).

Zakwestionował to naczelnik urzędu skarbowego. Podał w wątpliwość, czy świadczone usługi miały charakter trwały. Uważał, że sprowadzały się po prostu do zwykłej dostawy towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Tego samego zdania był dyrektor izby skarbowej. Wskazał, że przytwierdzenie zabudowy kuchennej do ścian, sufitu oraz podłogi za pomocą chociażby kołków rozporowych nie może być uznawane za trwałe połączenie z elementami konstrukcyjnymi lokalu. Zamontowane tym sposobem AGD mogą być bowiem łatwo wymienione.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane