statystyki

Oszustwa w VAT. Brak podpisu powodem umorzeń

autor: Łukasz Zalewski27.01.2016, 07:18; Aktualizacja: 27.01.2016, 09:45
Spory sprowadzają się do tego, czy do wyłudzeń VAT stosować przepisy kodeksu karnego, kodeksu karnego skarbowego, czy obu jednocześnie

Spory sprowadzają się do tego, czy do wyłudzeń VAT stosować przepisy kodeksu karnego, kodeksu karnego skarbowego, czy obu jednocześnieźródło: ShutterStock

Powrót do obowiązku podpisywania faktur? Tego chce część prokuratorów. Twierdzą, że bez parafy dokument nie może być dowodem popełnienia przestępstwa.

Taką tezę postawił dr Krzysztof Buk, były naczelnik Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej, a obecnie adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego i Ekonomii Wydziału Prawa i Administracji UKSW, podczas konferencji na temat m.in. przeciwdziałania wyłudzeniom oraz zorganizowanej przestępczości podatkowej (konferencja odbyła się 22 stycznia 2016 r. na Uniwersytecie Warszawskim).

Wyjaśnił, że część prokuratorów wprost przyznaje, iż wydruk z komputera, bez podpisu, nie udowadnia niczyjej winy. W praktyce również sami podejrzani nie przyznają się do takich faktur.

– Dzięki temu ryzykują jedynie odpowiedzialnością podatkową – muszą zwrócić to, co zabrali, czyli kwotę podatku. Nie ponoszą natomiast odpowiedzialności karnej, ani z kodeksu karnego, ani z kodeksu karnego skarbowego – tłumaczył Krzysztof Buk.

Co innego – dodał – gdy na dokumencie jest podpis, którego autentyczność potwierdzi biegły. Wtedy faktura staje się dowodem w postępowaniu karnym.

Brak dowodu

Problem z brakiem podpisu na fakturze potwierdzają: Mateusz Martyniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej, oraz Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

– Ogólnie mogę wskazać, iż jeżeli prowadzimy postępowanie w kierunku sfałszowania faktury lub posłużenia się sfałszowaną fakturą (art. 270 kodeksu karnego) albo w kierunku poświadczenia nieprawdy w treści faktury (art. 271 kk), to wówczas okoliczność, czy faktura jest podpisana, może mieć duże znaczenie – tłumaczy prokurator Nowak.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane