statystyki

System podzielonej płatności: Firma otworzy specjalny rachunek do wpłat VAT

autor: Łukasz Zalewski23.11.2015, 00:00; Aktualizacja: 23.11.2015, 08:47
Podzielona płatność VAT krok po kroku

Podzielona płatność VAT krok po krokuźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Firma otworzy specjalny rachunek do wpłat VAT. Jego wyłącznym dysponentem będzie fiskus, który będzie mógł zgodzić się na wydanie nadwyżki podatku np. na inwestycje czy prywatne cele. Jednak nie będzie musiał,

Reklama


Reklama


Koszty utrzymania rachunku będzie ponosił podatnik. Tak ma działać system podzielonej płatności. Z projektu nowej ustawy o VAT przygotowanego przez Prawo i Sprawiedliwość wynika, że ma być on dobrowolny, nieobowiązkowy. Pomysł wzbudza kontrowersje wśród przedsiębiorców, m.in. dlatego że jedynym dysponentem środków zgromadzonych na odrębnym koncie będzie naczelnik urzędu skarbowego, a prowadzenie odrębnego konta nie zawsze ochroni podatnika przed solidarną odpowiedzialnością ze sprzedającym.

Dziś i po zmianach

W obecnym, tradycyjnym systemie VAT podatnik płaci sprzedającemu cenę brutto (np. 100 + 23). Jeśli sprzeda towar swojemu klientowi, to również dostaje należność brutto (np. 130 + 30). Od podatku należnego (30) odejmuje podatek naliczony (23) i wpłaca fiskusowi 7. Zostaje mu więc 30 (dostał od kupującego 160, zapłacił sprzedawcy 123, a fiskusowi oddał 7).

W nowym systemie podzielonej płatności podatnik również zapłaci przy zakupie 123, z tym że sprzedawcy przekaże 100, a pozostałe 23 (VAT) wpłaci na odrębne konto sprzedawcy. Klientowi sprzeda np. za 160, ale dostanie od niego tylko 130, bo pozostałe 30 klient wpłaci na konto podatkowe. Podatnikowi zostanie więc 7 (dostał od klienta 130, a sprzedawcy zapłacił 100 + 23). Pozostałe 23 zostanie więc na odrębnym koncie podatkowym.

Stałe upoważnienie

Czy podatnik je odzyska? Z projektu wynika, że będzie to możliwe, ale będzie zależało od uznania organu. Posiadacz rachunku będzie musiał złożyć pisemne i – co ważne – nieodwołalne upoważnienie do wyłącznego dysponowania przez organ podatkowy środkami pieniężnymi zgromadzonymi na jego wyodrębnionym rachunku.

Jak wyjaśnia prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych i współautor projektu nowej ustawy o VAT, to w dalszym ciągu będą pieniądze podatnika i będzie on mógł z nich korzystać nie tylko na cele fiskalne (zapłatę innych podatków). Przewidziano jednak specjalną procedurę wydatkowania, bo wyłącznym dysponentem tego rachunku ma pozostać urząd skarbowy (art. 289 ust. 4 projektu).

Na wniosek i za zgodą

Z projektu wynika, że podatnik będzie mógł złożyć do urzędu skarbowego pisemny wniosek (wraz z uzasadnieniem) o przeznaczenie środków ze swojego odrębnego rachunku (tego, którego wyłącznym dysponentem będzie fiskus) np. na zapłatę innych podatków lub na inne cele. Jakie – projekt tego nie precyzuje, ale przyjmuje się, że mogą to być zarówno cele biznesowe (np. zapłata za zakup towarów i usług), jak i prywatne.

Projekt zakłada, że urząd po otrzymaniu wniosku będzie miał trzy dni na wydanie postanowienia, w którym „może udzielić zgody na przeznaczenie środków z rachunku na zapłatę innych niż VAT zobowiązań podatkowych na rzecz budżetu państwa lub na inne cele”.

Jak tłumaczy prof. Witold Modzelewski, w przypadku osoby fizycznej lub spółki niemającej osobowości prawnej pieniądze te będą mogły być również przeznaczone na cele prywatne, o ile stan rachunku będzie wyższy niż rzeczywiste lub potencjalne zobowiązanie podatkowe. Dalszej procedury projekt nie określa. Nie precyzuje, co w następnej kolejności zrobi bank – czy faktycznie przeleje pieniądze, mając upoważnienie podatnika do wyłącznego dysponowania rachunkiem przez organ podatkowy.

Zdaniem prof. Modzelewski dalsze uściślenia, kto fizycznie zadysponuje środkami zgromadzonymi na odrębnym koncie, nie są potrzebne.

– Ten problem nie wymaga dodatkowych procedur: pieniądze są i pozostaną własnością podatnika, choć nadzór nad ich wydatkowaniem sprawuje organ podatkowy. Może on wyrazić zgodę na przeznaczenie ich na inne cele niż zapłata VAT – tłumaczy współautor ustawy.

Dodaje, że kwestia wypłaty to problem praktyczny, który będzie wynikać z działań faktycznych.

W jakim terminie podatnik zobaczy pieniądze na drugim, niepodatkowym rachunku?

– W takim, w jakim będzie o to wnioskował – wyjaśnia prof. Modzelewski. Będzie więc można wnioskować o natychmiastowe przelanie środków.

Koszty utrzymania rachunku podatkowego poniesie podatnik.

– To jego pieniądze, dlatego on będzie ponosił koszty oraz uzyskiwał korzyści związane z utrzymaniem tego rachunku – tłumaczy prof. Modzelewski.

Korzyść dla uczciwych

Współautor projektu zwraca uwagę na to, że pomysł podzielonej płatności jest postulatem uczciwych podatników, którzy nie chcą być zniszczeni np. przez wplątanie ich w karuzelę podatkową (co skutkuje pozbawieniem ich prawa do odliczenia podatku naliczonego). Korzyścią dla podatnika, który zdecyduje się na split payment, ma być wyłączenie solidarnej odpowiedzialności sprzedawcy i nabywcy za VAT.

Z projektu wynika jednak, że nie zawsze tak będzie. Podatnik nie uniknie solidarnej odpowiedzialności, jeśli jego dostawca nie będzie uczestniczył w systemie podzielonej płatności, a dopuści się nadużyć. Z art. 289 par. 7 projektu wynika, że jeśli sprzedawca wystawi puste faktury lub poda w nich kwoty niezgodne z rzeczywistością, to organ będzie mógł – tak jak obecnie – pozbawić nabywcę prawa do odliczenia podatku. Z tą różnicą, że dziś organ w takiej sytuacji może odmówić zwrotu VAT, o który wnioskuje nabywca. Po zmianach, w systemie podzielonej płatności, zatrzyma środki wpłacone na rachunek podatkowy przez klientów podatnika. 

Urząd będzie miał trzy dni na wyrażenie zgody na wydanie pieniędzy przez podatnika w innym celu niż zapłata daniny

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Robert(2015-11-24 10:57) Odpowiedz 30

  Ciekawe dlaczego nikt jeszcze nie zauważył, że do obsługi zapytań/próśb będzie trzeba zatrudnić tysiące nowych urzędników, za których oczywiście wszyscy będą płacili. Czyli będę płacił urzędnikowi za to, żeby łaskawie pozwolił mi korzystać z moich pieniędzy. Piękne...

 • mm(2015-11-23 10:48) Odpowiedz 11

  cóż za "genialny pomysł" - w pierwszym przypadku cała marża czyli 30 ( 130 -100) zostaje do mojej dyspozycji i z tego opłacane są jeszcze inne koszty firmy np. zus, wynajem lokalu pod działalność, wynagrodzenia pracowników,
  a drugim przypadku cała marża jest w dyspozycji fiskusa i widzimisię urzędnika będzie decydowało czy podatnik będzie miał za co żyć
  Modzelewski powinien Nobla za to dostać

 • ff(2015-11-24 09:33) Odpowiedz 00

  to ciekaweg

 • ble(2015-12-02 08:37) Odpowiedz 00

  a nabywca czegokolwiek będzie musiał ponieść podwójne koszty przekazu bankowego!!!!! i jak zwykle zwycięzcą jest bank i nikt inny. k...wa

 • Fox(2015-11-26 08:05) Odpowiedz 00

  To dobrze. Każdy przeniesie firme do UK i po problemie. Jest ponad 700 tys urzędasów, to bedzie ponad 1 mln
  Rozumiem że Modzelewski będzie również dalej doradzał firmom ( tym które na to stać) jak sie bronić przed US żeby VAT-u nie płacić. Słuszną linię ma nasza władza...

 • greku(2015-11-23 10:53) Odpowiedz 00

  Zasadą powinno być płacenie z tego rachunku VAT na innych rachunek VAT w przypadku zapłaty za zakupy. W innym przypadku nikt nie założy rachunku, bo musi dołożyć 23% do interesu od ręki. Jeśli stanie się to przymusowe, to państwo nagle będzie dysponować środkami, które mu nie przysługują, a jednocześnie koszty te muszą być na kogoś przerzucone. Oczywiście banki się ucieszą, bo firmy polecą po kredytu obrotowe, nawet jak dotychczas nie musiały.

 • markoniec(2015-11-24 22:43) Odpowiedz 00

  Rozumiem, że jak SKOK, to tylko Wołomin ;)

 • StAAbrA(2015-11-25 20:29) Odpowiedz 00

  Mafijne ministerstwo śmiesznych kroków .

 • Miki(2015-11-26 12:20) Odpowiedz 00

  A banki zacierają łapki. Dodatkowe konto to dodatkowy przelew. We wszystkich bankach przelewy z konta firmowego są płatne

 • MiG(2015-11-24 14:20) Odpowiedz 00

  "Urząd będzie miał trzy dni na wyrażenie zgody na wydanie pieniędzy przez podatnika w innym celu niż zapłata daniny"

  To ja się pytam - pod jaką sankcją?

 • aaa(2015-11-24 09:38) Odpowiedz 00

  to bardzo ciekawe

 • Rysiek(2015-11-30 08:16) Odpowiedz 00

  W całej sprawie pominięto sprawę iż odliczyć można 50% podatku VAT o ile jest działalność gospodarcza firmowo prywatna np samochód jest używany w celach firmowych i prywatnych. Pozostałe 50 % idzie w koszty co rzutuje na podatek dochodowy ale podatek vat przestaje być neutralny i deformuje obraz pokazany w artykule.

 • fa(2015-11-24 09:33) Odpowiedz 00

  niewatpliwie

 • Robert(2015-11-25 09:17) Odpowiedz 00

  Kolejny pomysł który zostanie zweryfikowany przez rzeczywistość, szkoda tylko że koszty tych działań maja ponieśc przedsiębiorcy.

 • kk(2015-11-24 09:32) Odpowiedz 00

  to bardzo ciekawe

 • Eloy(2015-11-24 23:26) Odpowiedz 00

  To ja się pytam: w budżetówkach z księgowością na rozdział-paragraf gdzie księgowane jest brutto i przelew jest rozbity za to brutto na np dwa paragrafy: 4300 i 4210 i czyje rączki maja jeszcze robić dwa dodatkowe przelewy na inne konta VAT dla dostawcy? Panie idz Pan się lecz !!!

 • Hm(2015-11-23 14:21) Odpowiedz 00

  od strony technicznej - mama nadzieję, ze banki zmienią system przelewów, aby do kontrahenta dopisać dodatkowe konto VAT by przelew mogł wyjść jako jeden, na 2 konta - inaczej praca zostanie podwojona

 • fisher(2015-11-23 16:57) Odpowiedz 00

  Modzelewski - czyz to nie ten sam czlowiekk, ktory tworzyl pierwsza ustawe o VAY, a pozniej doradzal jak ja omijac ???

  COs mi sie wydaje, ze sporo firm przeniesie sie do krajow, gdzie nie ma takiego cyrku.

 • dyzma(2015-11-25 18:09) Odpowiedz 00

  Riposta: zamykam firmę, idę do mojego dostawcy i kupuję jako osoba prywatna , bezrobotna towar i odsprzedaję go drugiej osobie prywatnej na podstawie umowy kupna sprzedaży. Płacę tylko podatek dochodowy. Bez ZUS, Vat-u. Kto będzie w takim przypadku stratny? Wiadomo że sprawdzi się tylko w przypadku sprzedaży klientowi indywidualnemu, ale pomysł jest rozwojowy.

 • Mm(2015-11-25 16:29) Odpowiedz 00

  Koszty dodatkowych przelewów na nowe konta VAT też pewnie będą po stronie podatników... Czy to ma być rekompensata dla banków za podatek bankowy, który i tak zapłacą przedsiebiorcy?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama