Podatek bankowy i od hipermarketów zacznie obowiązywać być może już nawet od nowego roku rozliczeniowego. Tak deklarował w Sejmie wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. O tych daninach w swoim expose mówiła Beata Szydło.

Minister pytany o to czy tzw. podatki sektorowe zaczną obowiązywać od nowego roku rozliczeniowego 2016 odparł, że jest taka możliwość. "Eksperci pracują, robimy wszystko, by one mogły być zastosowane. Nie ma przeszkód związanych z ordynacją podatkową, więc jest duża szansa na to" - twierdzi Morawiecki.

Wicepremier zapowiedział, że jednym ze sztandarowych pomysłów nowego gabinetu będzie program wzmocnienia polskiego przemysłu, "coś, co się potocznie nazywa reindustrializacją".

W expose Beata Szydło zapowiedziała, że jednym ze sposób finansowania zapowiedzi rządu mają być środki banków. Chodzi o wykorzystanie sytemu LTRO. "To niskoprocentowe pożyczki na cele rozwojowe, na wzór instrumentów finansowych stosowanych przez Europejski Bank Centralny" - powiedziała Szydło.

Morawiecki przekonywał dziennikarzy, że ten instrument jest wykorzystywany w wielu krajach UE nie tylko strefy euro. Wicepremier zaznaczył, że w Polsce o tym będzie musiał zdecydować Narodowy Bank Centralny.