statystyki

PIT: Zwolnienie tylko dla żołnierzy ryzykujących zdrowiem i życiem

autor: Katarzyna Rosik19.11.2015, 08:15; Aktualizacja: 19.11.2015, 08:34
Wyroki są nieprawomocne.

Wyroki są nieprawomocne.źródło: ShutterStock

Żołnierz wykonujący zadania poza granicami kraju nie płaci PIT tylko pod warunkiem, że jednostka wojskowa działa w konkretnym celu przewidzianym w przepisie zwalniającym z podatku – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o żołnierza pełniącego służbę w specjalistycznej jednostce wojskowej w Stanach Zjednoczonych. Sądził on, że dochody z tego tytułu są zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o PIT. Przepis ten dotyczy świadczeń przyznanych na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych żołnierzom wykonującym zadania poza granicami państwa w składzie jednostki wojskowej użytej w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państw sojuszniczych, w misji pokojowej bądź w akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom.

Organy podatkowe były jednak zdania, że w świetle art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o PIT użycie jednostki wojskowej poza granicami państwa może nastąpić tylko i wyłącznie na podstawie art. 2 pkt 1 i art. 3 ust. 1 ustawy o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz.U. z 2014 r. poz. 1510). Czyli – na mocy postanowienia prezydenta RP. Tymczasem amerykańska jednostka, w której podatnik pełnił służbę, nie działa na mocy postanowienia prezydenta, a żołnierze (w tym podatnik) zostali do niej wyznaczeni zgodnie z art. 24 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1414 ze zm.).


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane