statystyki

PIT: Zwolnienie tylko dla żołnierzy ryzykujących zdrowiem i życiem

autor: Katarzyna Rosik19.11.2015, 08:15; Aktualizacja: 19.11.2015, 08:34
Wyroki są nieprawomocne.

Wyroki są nieprawomocne.źródło: ShutterStock

Żołnierz wykonujący zadania poza granicami kraju nie płaci PIT tylko pod warunkiem, że jednostka wojskowa działa w konkretnym celu przewidzianym w przepisie zwalniającym z podatku – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o żołnierza pełniącego służbę w specjalistycznej jednostce wojskowej w Stanach Zjednoczonych. Sądził on, że dochody z tego tytułu są zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o PIT. Przepis ten dotyczy świadczeń przyznanych na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych żołnierzom wykonującym zadania poza granicami państwa w składzie jednostki wojskowej użytej w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państw sojuszniczych, w misji pokojowej bądź w akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom.

Organy podatkowe były jednak zdania, że w świetle art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o PIT użycie jednostki wojskowej poza granicami państwa może nastąpić tylko i wyłącznie na podstawie art. 2 pkt 1 i art. 3 ust. 1 ustawy o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz.U. z 2014 r. poz. 1510). Czyli – na mocy postanowienia prezydenta RP. Tymczasem amerykańska jednostka, w której podatnik pełnił służbę, nie działa na mocy postanowienia prezydenta, a żołnierze (w tym podatnik) zostali do niej wyznaczeni zgodnie z art. 24 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1414 ze zm.).


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane