statystyki

Czy oświadczenie wystarczy do odzyskania akcyzy

autor: Paulina Bąk16.11.2015, 10:19; Aktualizacja: 16.11.2015, 11:19
podatki pieniądze

Podatnik, który chce uzyskać zwrot podatku akcyzowego, musi wystąpić z wnioskiem o to do naczelnika urzędu celnegoźródło: ShutterStock

Polski rezydent podatkowy, który jest podatnikiem akcyzy, dokonywał, dokonuje i będzie dokonywał dostaw wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych z akcyzą zapłaconą na terytorium kraju. Wyroby te kupowane są od podmiotu będącego podatnikiem akcyzy. Podatnik zbywa wyroby akcyzowe zakupione od podatnika akcyzy kontrahentowi z państwa, gdzie dany produkt nie podlega opodatkowaniu akcyzą. Po dokonaniu dostawy wewnątrzwspólnotowej nabytych wyrobów zamierza wystąpić o zwrot akcyzy zapłaconej na terytorium kraju. Czy dokumentem potwierdzającym brak obowiązku zapłaty akcyzy w państwie członkowskim przeznaczenia może być oświadczenie złożone przez nabywcę wyrobów?

Podatnik, który chce uzyskać zwrot podatku akcyzowego, musi wystąpić z wnioskiem o to do naczelnika urzędu celnego. Konieczne jest dołączenie do wniosku odpowiednich dokumentów (są one wymienione w art. 82 ust. 1 ustawy akcyzowej).

Dokument potwierdzający brak wymogu zapłaty akcyzy w określonym państwie nie ma określonego formatu (wzoru). Jednocześnie złożenie tego dokumentu jest bezwzględnym warunkiem ubiegania się o zwrot akcyzy. Trzeba też pamiętać, że z regulacji podatkowych wynika, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane