statystyki

Instytucje finansowe płacą więcej CIT niż handel

autor: Mariusz Szulc02.11.2015, 07:51; Aktualizacja: 02.11.2015, 11:19
Podatek należny za 2014 rok

Podatek należny za 2014 rokźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Najwięcej wpływów z podatku budżet państwa miał w 2014 r. od firm działających w branży przetwórstwa przemysłowego (prawie 7,5 mld zł) oraz prowadzących działalność finansową i ubezpieczeniową (6,1 mld zł).

Reklama


ReklamaZ informacji przekazanych DGP przez Ministerstwo Finansów wynika, że trzecim głównym źródłem wpływów z CIT jest szeroko pojęty handel hurtowy i detaliczny (4,8 mld zł).

Przetwórstwo przemysłowe, z którego budżet ma najwięcej CIT, to zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności m.in. producenci artykułów spożywczych, tytoniowych i odzieży.

Dane, które prezentujemy, nie dotyczą ostatecznych wpływów z tytułu CIT, a podatku należnego.

W sumie z tytułu CIT wpłynęło w 2014 r. do budżetu państwa 29,7 mld zł (podatek należny był wyższy i wyniósł 30,4 mld zł). W tej kwocie znalazło się tylko 359 mln zł otrzymanych od przedsiębiorstw zagranicznych. Pisaliśmy o tym w artykule „Zagraniczne przedsiębiorstwa płacą niewiele ponad 1 proc. CIT” (DGP nr 210/2015).

Z danych MF wynika, że najmniej wpływów z CIT pochodzi od administracji publicznej (wliczając obronę narodową i obowiązkowe zabezpieczenie społeczne) i edukacji. Wynika to z ustawowych zwolnień przewidzianych dla tych sektorów.

Niewielkie dochody budżet ma też z „pozostałej działalności usługowej” (68 mln zł), która obejmuje m.in. agencje reklamowe i sprzedaż internetową.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama