"Jak będzie rząd. Teraz nie będziemy już nic ogłaszać, nic wybierać. Myślę, że to nie będzie długo trwało" - powiedział PAP Kowalczyk.

W piątek Piotr Gliński, szef Rady Programowej PiS poinformował w TVP Info, że obok opodatkowania aktywów banków oraz transakcji finansowych rozpatrywany jest też wariant podniesienia CIT dla banków. Zaznaczył, że sam opowiada się za podatkiem od aktywów.

"Były różne dyskusje. Różne warianty. Może w jakimś gronie taka dyskusja była. Myśmy +wyprodukowali+ dwie propozycje: od aktywów i od transakcji. Co wcale nie znaczy, że coś się nie może pojawić. W trakcie dyskusji nad wyborem któregoś z tych wariantów też można coś zmodyfikować. Dopóki nie ma oficjalnego stanowiska rządu, dopóki nie trafi to do Sejmu, wszystko jest możliwe" - powiedział Kowalczyk, pytany o wariant dotyczący podniesienia CIT.

"Oficjalne są dwie propozycje programowe - od aktywów i od transakcji" - dodał.

Zaznaczył, że osobiście najbliższy jest mu wariant podatku od aktywów.

"Tak, ale to nic nie znaczy" - powiedział.

W programie PiS prezentowanym w trakcie kampanii wyborczej był 15-procentowy podatek CIT dla małych firm, wariant podatku bankowego od aktywów w wysokości 0,39 proc. oraz podatku od transakcji finansowych, którego stawka wynosiłaby 0,14 proc. podstawy dla instrumentów finansowych i 0,07 proc. dla instrumentów pochodnych.