statystyki

Kiedy najem trzeba rozliczać jako działalność gospodarczą

autor: Mariusz Szulc03.09.2015, 19:00
Co do zasady bowiem najem można rozliczać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej tylko pod warunkiem, że zostanie spełniona definicja zapisana w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT

Co do zasady bowiem najem można rozliczać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej tylko pod warunkiem, że zostanie spełniona definicja zapisana w art. 5a pkt 6 ustawy o PITźródło: ShutterStock

Granica między wynajmowaniem nieruchomości w charakterze osoby prywatnej i jako przedsiębiorca jest bardzo płynna. Problem z jej ustaleniem mają zarówno fiskus, jak i sądy administracyjne. W praktyce za każdym razem decyduje ocena stopnia zorganizowania i ciągłości działalności podatnika

Czy po wycofaniu z ewidencji wynajmę lokal prywatnie

Przez ostatnie dwa lata przedsiębiorca wykorzystywał w ramach działalności lokal biurowy. Teraz wycofał go jednak z ewidencji środków trwałych i zawarł kolejną umowę najmu już jako osoba prywatna. Czy w takim wypadku może opłacać ryczałtowy PIT od przychodów?

TAK

Co więcej, taki scenariusz podatnikom sugeruje sam fiskus. Potwierdza to m.in. interpretacja dyrektora katowickiej izby z 4 marca 2015 r. nr IBPBI/1/4511-17/15/ZK, gdzie wprawdzie odmówiono podatnikowi prawa do stosowania ryczałtu, ale wyjaśniono, że w sytuacji identycznej jak w pytaniu miałby do niego prawo. Niestety tak jak przy każdej innej kwestii dotyczącej podatkowego rozliczania najmu, także tu zdarzają się odmienne interpretacje. Przykładem jest dokument wydany przez dyrektora warszawskiej izby 30 grudnia 2014 r. nr IPPB1/ 415-1061/14-4/AM. Fiskus uznał w nim za nieistotne, że po wycofaniu z firmy wynajmowany lokal będzie należał do majątku prywatnego przedsiębiorcy. Ważne, że najem będzie miał charakter ciągły i zorganizowany. To definicja działalności gospodarczej z art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Wątpliwości nie powinna za to budzić sytuacja, gdy przedsiębiorca zlikwiduje działalność gospodarczą, wymówi dotychczasowe umowy najmu, a następnie – już jako osoba prywatna – podpisze nowe umowy. Potwierdza to interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 7 stycznia 2015 r., nr ILPB1/ 415-1141/14-2/TW.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane