statystyki

Jak zaksięgować przychody ze sprzedaży złomu

autor: Halina Zabrocka29.06.2015, 11:07; Aktualizacja: 29.06.2015, 11:19

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jednostka, która jest czynnym podatnikiem VAT, sprzedała złom firmie prowadzącej działalność w zakresie skupu złomu (czynny podatnik VAT). Sprzedaż złomu nie stanowi podstawowej działalności gospodarczej jednostki. Pochodzi on z likwidacji środków trwałych. Był ujęty w ewidencji magazynowej. Jednostka wystawiła fakturę VAT z oznaczeniem „odwrotne obciążenie”. Jakie zapisy powinny się znaleźć w księgach?

Wszystkie jednostki gospodarcze zajmujące się produkcją podejmują rozmaite działania, żeby zredukować powstające w jej toku odpady. Całkowite wyeliminowanie odpadów jest niemożliwe, choćby ze względu na procesy technologiczne. Niektóre odpady mogą jednak być zużyte do innego rodzaju produkcji w jednostce lub przeznaczone do odsprzedaży, jak np. złom. Sprzedaż złomu, tak jak każdą sprzedaż, trzeba udokumentować fakturą VAT.

U sprzedawcy sprzedaż złomu stanowi źródło przychodów jednostki. W związku z regulacjami w zakresie VAT nie wystąpi VAT należny. Taka faktura powinna zawierać: adnotację, że podatek rozlicza nabywca, lub właściwy przepis ustawy lub dyrektywy wskazujący, że podatek rozlicza nabywca, lub oznaczenie „odwrotne obciążenie”.

Wartość odzyskanych materiałów z likwidacji środków trwałych (np. złom) zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych. Pod datą przyjęcia ich na stan magazynowy ujmuje się je zapisem: strona Wn konta Materiały, strona Ma konta Pozostałe przychody operacyjne.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane