statystyki

Podatki 2009: Ulga na dzieci niższa i odliczana proporcjonalnie

autor: Krystyna Górczak07.10.2008, 03:00; Aktualizacja: 05.02.2010, 09:26

Od 1 stycznia 2009 r. ulga na jedno dziecko wynosi 1112,04 zł. Kwota ta jednak przysługuje tylko wtedy, gdy dziecko wychowywane jest cały rok. 

reklama


reklama


Nowa skala podatkowa PIT, która obowiązuje od 1 stycznia 2009 r., zmieniła wysokość limitu ulgi na dzieci (ulgi prorodzinnej). Wysokość odliczenia wyznacza dwukrotność kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale skali. Kwota zmniejszająca w 2009 roku wynosi 556,02 zł. A zatem ulga na jedno dziecko wynosi w 2009 roku 1112,04 zł.

Przypomnijmy, że w 2008 roku ulga na dzieci to 1173,70 zł, zaś w rozliczeniu za 2007 rok było to 1145,08 zł. A zatem ulga na dzieci jest w 2009  roku niższa nawet od tej, z której mogliśmy korzystać w pierwszym roku obowiązywania tego odliczenia. To cena, jaką musimy zapłacić za niższe stawki PIT.

O wiele istotniejsza niż zmiana limitu jest zmiana zasad obliczania ulgi na dzieci. Przede wszystkim ulga ma być odliczana proporcjonalnie. Odliczenie będzie przysługiwało za okres od urodzenia dziecka do końca okresu, w którym przysługuje ulga (np. ukończenia przez dziecko studiów). W przypadku dzieci, które dopiero się urodziły albo tych, które przestały w ciągu roku spełniać warunki uprawniające rodziców do korzystania z ulgi (np. stały się pełnoletnie i nie uczą się dalej albo też są pełnoletnie i przestały się uczyć, albo ukończyły 25 lat), oznacza to zmniejszenie kwoty przysługującego odliczenia proporcjonalnie do okresu, w którym te warunki były spełnione. Jeśli zatem np. dziecko studiuje i ukończy 25 lat w kwietniu, ulga będzie przysługiwała rodzicom tylko za cztery miesiące. Podobnie gdy dziecko urodzi się w grudniu, rodzicom ulga będzie przysługiwała tylko za grudzień, a zatem odliczą zaledwie 1/12 ulgi. Dziś w takich przypadkach ulga przysługuje rodzicom za cały rok.

W zamian za te ograniczenia nastąpi rozszerzenie ulgi na opiekunów prawnych. Dziś nie mają oni prawa korzystać z tego odliczenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

reklama

  • mk 1215(2010-02-16 18:21) Odpowiedz 00

    W 2009roku 17 letnie dziecko uczyło się do wrzesnia włącznie ,w październiku przerwała naukę za ile mieśięcy mogę policzyć ulgę

  • mk1215(2010-02-16 18:25) Odpowiedz 00

    jak obliczyć internet jeżeli jest wystawiona faktura za miesiąc listopad i grudzień 2009r a zapłaciłam je dopiero w lutym 2010.
    czy mogę policzyć te faktury za 2009rok

  • Natmaj(2010-02-16 19:00) Odpowiedz 00

    Mamy polityke prorodzinną.Ulga podzielona na miesiące.Z przedszkolami i żłobkami problem.Kodeks pracy dostosowany dla pracodawców -art183.2.Paranoja.Myślą tylko o sobie a my tylko potrzebni do głosowania.

  • Magdalena(2010-02-17 09:44) Odpowiedz 00

    Jestem pracującą samotną matką i czasem się zastanawiam gdzie ja żyję w Państwie prawa czy w buszu z niecywilizowanymi mutantami. W każdym kraju Europejskim np. Francja , Niemcy - władze stawiają na dzieci a u nas na pijaków i nierobów. Rodziny wielodzietne, które rozmnażają się i wymagają o Państwa pomocy. Mam dość chciałam miec dziecko mam niczego od Państwa nie otrzymuję i nie wymagam. Jednak obcinanie po kawałeczku ulgi jest zwykłym świństwem. Płacę podatki i chcę otrzymywać 100% tego co mi się należy. To nie jałmużna tylko moje pieniądze uczciwie zarobione więc dlaczego mam10% oddwać politykom oni mi nie dają.

  • mateo(2010-02-16 14:59) Odpowiedz 00

    Ponawiam pytanie po 19. Asen
    Czy ktoś się orientuje jak to jest z tym "proporcjonalnym" odliczeniem?
    Tzn. dziecko urodzone np w połowie marca - czy marzec jest zaliczony do pełnych miesięcy i ulga za 10 miesięcy czy jest to miesiąc "stracony" i ulga tylko za 9 miesięcy.
    No i jeszcze ta dzienna stawka - czy ktoś może to jaśniej opisać? Bo raz mowa o pełnym miesiącu (1/12 ulgi) a potem jeszcze podział na dni.

  • weter(2010-02-13 19:17) Odpowiedz 00

    czytając wasze komentarze przypomina mi się jak machaliście flagami PO by żyło się lepiej a teraz stękacie, pewne było to że jakl ta szajka dojdzie do władzy będzie prać brudne pieniądze które nakradli w latach 90, że będą na cmentarzach ustalać reformy tak jak ustalali prywatyzacje. Jesteście teraz żli tego chcieliście.

  • jaskółka(2010-02-03 17:51) Odpowiedz 00

    Moje dziecko urodziło się 11.08.2009. Czy zgodnie z przepisami mogę odliczyć sobie ulgę za 5 miesięcy?

  • ela(2010-02-06 15:48) Odpowiedz 00

    Na dzieciach nie można oszczędzać. Dzieci to nasza przyszłość. Oszczędzając na dzieciach niszczy się własny naród.

  • KASIA(2010-02-13 18:18) Odpowiedz 00

    jeżeli dziecko pracowało i zarobiło pare groszy 3100 zl to ulga się nie należy znakiem tego po co pracować zeby ulgę stracić . Czy te dzieci co nie pracuja a średnia na osobę wynosi 100 razy więcej też dostają /rodzice ulgę/.stanowczo jest za niski próg żeby mogli zapracować i niestraić ulgi

  • Gienek(2010-02-20 12:20) Odpowiedz 00

    POlacy to kretyni, olali partię która dała im ulgę prorodzinną, obniżyła składkę rentową, dała możliwość wykupienia mieszkania za 1 zł. ścigała mafie m.in. bandę notariuszy, którzy za pieczątkę brali 1000zł

  • WOLNY(2010-02-25 11:28) Odpowiedz 00

    czytam i zastanawiam się - czy piszący te komentarze naprawdę nie rozumieją że żaden rząd niczego swoim obywatelom nie daje... bo żaden rząd nie ma niczego - czego by wcześniej obywatelom nie zabrał ...
    - jeśli rząd daje ulgę na dzieci... tzn. zmusza obywateli nie posiadających dzieci do łożenia na tych którzy mają ich wiele...
    - jeśli rząd daje przywileje rolnikom - tzn zmusza pozostałych obywateli do łożenia na rolników.
    - jeśli rząd daje dopłaty dla rodzin kupujących mieszkania - tzn zmusza pozostałych obywateli do łożenia na te rodziny (na czym z resztą zarabiają głównie banki)
    itd. itd, itd,...
    dopuki tego nie zrozumiemy , kolejne rządy będą łupiły nas na nasze własne życzenie (pod bardzo pięknymi wzniosłymi hasłami oczywiście)
    a co się dzieje gdy te wszystkie masy pieniędzy przepływają przez lepkie ręce urzędników - nie trzeba chyba tłumaczyć !!!
    Ale u nas wciąż " dobry rząd to taki który daje ulgi przywileje i dopłaty, a zły to ten który je odbiera..."
    czy komunizm oduczył nas kompletnie myślenia???

  • mariola ryczan(2010-03-13 12:18) Odpowiedz 00

    Nasz syn Jakub konczy 17 lat i matka Mariola Ryczan nie uzyskuje zadnych finansow i dochodow , ma ZERO . Przez caly rok maz PIOTR utzrymywal nazsa rodzine zgodnie z prawda. Wiec uwazam ze 111.04 jest kwota smieszna w POlsce Rz. Dodatkowo pzryjezdzaja do mieszkania pozostale dzieci ze studiow z Krakowa dwie corki i syn najstarszy Dominik ktoremu sie rowniez pomaga. Obecnie od listopada wspiera mnie finansowo moja mama Stanislawa gdyz pracownicy urzedu miasta odmowili pomocy w uzyskaniu dodatku mieszkaniowego ktory przysluguje . Informuje wladze ze w zden sposob nie zarobkuje w POlsce i przez bledy poszczegolnych pracownikow nie odzyskalam utraconych dobr osobistych.

  • podat(2010-03-17 09:34) Odpowiedz 00

    autor artykułu nie wie o paradoksie w urzędzie skarbowym w opolu lubelskim w którym maturzysta a obecnie student pierwszego roku jest dla rodziców podstawą do ulgi tylko w okresie nauki czyli miesiące od maja do września nie można skorzystać z ulgi na dziecko

  • Tata Amelki(2010-04-07 18:57) Odpowiedz 00

    Polska to kraj dla singli i ludzi bezdzietnych! W Polsce mieć dziecko to kara, wyrok i masakra. Opieka zdrowotna dzieci marna, żłobków nie ma, przedszkoli też. Jak chcesz wrócić po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym do pracy to nie ma miejsca dla ciebie. Na każdym kroku są tylko utrudnienienia i problemy, żygać się chce. Jak nie masz kasy na nowe BMW to nie stać cie na dziecko w Polsce. Mieszkaliśmy jakiś czas w Monachium i tam też urodziła sie nasza córka, dodam że była wcześniakiem. To co tam otrzymują rodzice to w Polsce jest marzeniem. Mieszkając tam chciałem mieć drugie dziecko ale po powrocie do Polski ochota nam odeszła i więcej nie będziemy mieć.
    Dodać należy tutaj jeszcze tragedzie nieletnich czy młodych dziewczyn, które "wpadną" ciąży też w Polsce usunąc nie można bo to nieetyczne. A etyczne jest gdy 18-latka ma zmarnowane życie niechcianym dzieckiem z przypadkowym kolegą? Niemcy jakoś takich zakazów nie mają i wszystko jest dozwolone, sami ludzie decydują a jakoś więcej dzieci sie tam rodzi. Maja legalna aborcje na życzenie a odsetek usuwanych ciąży jest mniejszy w stosunku do naszego wliczając podziemie aborcyjne. Jeśli chcemy mieć Polskę to trzeba zrobić coś zeby ludzie chcieli tutaj mieć dzieci i chcieli z nimi tutaj mieszkać.

  • Cogito(2010-04-22 23:07) Odpowiedz 00

    Jak miło poczytać te przemyślane komentarze wytrawnych znawców ...
    Jest tylko nadzieja, że PIS dojdzie wkrótce do władzy. Wtedy można będzie mieć po 12 dzieci na koszt podatnika. Na koszt podatnika będzie je można leczyć no i oczywiście kształcić. Naturalnie zaraz po ukończeniu edukacji wszyscy co zdolniejsi wyjadą na zachód - bo jeśli zostaną - to oni - już jako podatnicy - musieliby finansować wszystkie zdobycze socjalizmu tak mocno bronione przez PIS.
    No ale my potrafimy zauważyć utratę elit dopiero gdy je ktoś wystrzela strzałami w tył głowy...

  • Ths(2010-03-09 11:35) Odpowiedz 00

    To są złodzieje myślą tylko o własnych kieszeniach ********** nie politycy.

  • mała(2010-03-01 21:58) Odpowiedz 00

    Mój syn skończył 23 lata nie uczy się i nie pracuje jest na moim utrzymaniu,czy mogę na niego doliczyc ulgę prorodzinną

  • degis(2010-02-28 15:22) Odpowiedz 00

    może ktoś mi wytłumaczy. Podatek roczny do zapłaty wynosi 285 zł. Czy mozna odliczyć od tej kwoty ulge na dziecko do wysokości podatku. Dzieckiem opiekowano sie cąły rok podatkowy.

  • iwabezrobotna(2010-02-28 12:54) Odpowiedz 00

    Nie ma znaczenia czy dziecko urodziło się na początek miesiąca czy koniec. Ulga przysługuje począwszy od miesiąca urodzenia. Czyli na przykładzie pytania jaskółki "Moje dziecko urodziło się 11.08.2009. ... " - Tak, można odliczyć od podatku 5x92,67 =463,35zł.

  • Kasia(2010-02-28 13:06) Odpowiedz 00

    Mam czwórkę dzieci ,jestem samotną matką a ulgę dostanę na jedno dziecko.To jest żałosne.Cwaniaki dbają o swoje tyłki.My za pracę mamy najniższe wynagrodzenie. To z czego ma być ulga?To jest dla bogaczy.