Przedsiębiorca, który najpierw przeniesie nieruchomość z firmy do majątku prywatnego, a dopiero potem ją wynajmie, może płacić 8,5 proc. PIT od przychodów – potwierdził dyrektor katowickiej izby.

Wniosek o interpretację złożył przedsiębiorca prowadzący działalność handlową. W ramach firmy korzystał z lokalu użytkowego wybudowanego w 2005 r. Wprowadził go do ewidencji środków trwałych i odliczył ponad 100 tys. zł VAT od wydatków na jego budowę.
W 2014 r. ze względu na stan zdrowia postanowił zaprzestać prowadzenia działalności. Zaplanował wycofanie lokalu z ewidencji środków trwałych i wniesienie go do majątku prywatnego. Zapytał dyrektora katowickiej izby, czy będzie mógł wtedy wynająć lokal w ramach najmu prywatnego i rozliczać PIT od przychodów według ryczałtowej 8,5-proc. stawki. Dyrektor izby zgodził się z nim, że ma takie prawo. Przyznał, że jeśli podatnik skutecznie wycofa lokal użytkowy z firmy i później wynajmie go jako majątek prywatny, może korzystać z ryczałtu.
To kolejna interpretacja, która potwierdza, że taki sposób rozliczeń jest prawidłowy. Wcześniej w podobnej sytuacji z przedsiębiorcą zgodził się dyrektor poznańskiej izby (interpretacja z 7 stycznia 2015 r. nr ILPB1/415-1141/14-2/TW).
Innego zdania był jednak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (pismo z 30 grudnia 2014 r. nr IPPB1/415-1061/14-4/AM). Za nieistotne uznał to, że wynajmowany przez przedsiębiorcę lokal należy do jego majątku prywatnego. Najważniejsze, że najem będzie miał charakter ciągły i zorganizowany. W takiej sytuacji wypełnia definicję działalności gospodarczej z art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, co oznacza, że przychody należy rozliczać w ramach firmy, a nie poza nią.
Interpretacja dyrektora IS w Katowicach z 6 maja 2015 r., nr IBPBII/2/4511-188/15/NG