statystyki

SKA wystąpią o zwrot PCC nawet po przedawnieniu

autor: Andrzej Dębiec, Sławomir Mikołajuk18.05.2015, 10:12; Aktualizacja: 18.05.2015, 10:59
Prawo

Trybunał w Luksemburgu: Spółka komandytowo-akcyjna to spółka kapitałowa, a nie osobowa.źródło: ShutterStock

Spółka komandytowo-akcyjna to spółka kapitałowa, a nie osobowa. Tak jednoznacznie rozstrzygnął trybunał w Luksemburgu. Podatek od czynności cywilnoprawnych pobierano więc bezpodstawnie.

Andrzej Dębiec, partner, kancelaria Hogan Lovells

Andrzej Dębiec, partner, kancelaria Hogan Lovells

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 22 kwietnia wydał wyrok w sprawie spółki Drukarnia Multipress Sp. z o.o. (sygn. akt C 357/13). Wynika z niego, że polska spółka komandytowo-akcyjna (dalej: SKA) powinna być uznana za spółkę kapitałową w rozumieniu dyrektywy 2008/7/WE dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału, a co za tym idzie, nie powinna płacić podatku od czynności cywilnoprawnych przy restrukturyzacji. Wyrok ten daje podmiotom prawo do wystąpienia o zwrot nienależnie pobranego PCC wraz z odsetkami. Co ważne, w przypadku zastosowania trybu zwrotu określonego w art. 74 ordynacji podatkowej istnieją przesłanki do odzyskania podatku również wtedy, gdy rozliczenia podatkowe będące podstawą żądania zwrotu w świetle zasad ogólnych określonych w ordynacji podatkowej uległy już przedawnieniu. Analiza przepisów ordynacji podatkowej w tym zakresie prowadzi bowiem do wniosku, że pięcioletni termin przedawnienia nie dotyczy zwrotu nadpłaty powstałej wskutek orzeczenia TSUE, gdyż nadpłata w tym przypadku powstaje dopiero w momencie publikacji orzeczenia.

W czym rzecz


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane