statystyki

Minister wyjaśni, czy biura rachunkowe mają płacić VAT

autor: Agnieszka Pokojska04.03.2015, 07:54; Aktualizacja: 04.03.2015, 08:20
VAT

Ministerstwo Finansów poinformowało DGP, że pracuje nad interpretacją ogólną w tej sprawie.źródło: ShutterStock

Zeszłoroczna deregulacja wprowadziła ogromne zamieszanie na rynku usług księgowych. Resort finansów poinformował DGP, że będzie interpretacja ogólna

Reklama


Ustawa deregulacyjna (Dz.U. z 2014 r. poz 768) nie wniosła większych zmian na rynku usług księgowych ani pod względem liczby podmiotów, ani poziomu cen. Wiele wskazuje natomiast na to, że pozbawiła biura rachunkowe możliwości korzystania ze zwolnienia z VAT ze względu na wielkość obrotów nieprzekraczającą 150 tys. zł, czyli zwolnienia na podstawie art. 113 ustawy o VAT. Tak twierdzą organy podatkowe w wydanych interpretacjach indywidualnych.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (30)

  • jazdadom(2015-03-04 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    Ustawa deregulacyjna nie zawiera zapisów zmieniających ustawę o podatku od towarów i usług a tylko wtedy wpływałaby na ew. pozbawienie zwolnienia podmiotowego. Ktoś tu chyba coś pomieszał...

    Odpowiedz
  • doti(2015-03-10 13:47) Zgłoś naruszenie 00

    Paranoja jak można porównać księgowy i doradca podatkowy , w dodatku każdy US mówi co innego .
    Może pozamykajmy biura a US sam rozliczy podatników w końcu wszystko można elektronicznie ...

    Odpowiedz
  • wiola(2015-03-14 23:15) Zgłoś naruszenie 00

    Ja jestem VAT-owcem (prowadzę jednoosobowo biuro) mimo, że nie przekraczam 150 tys. i zastanawiam się jak tzw. "małe biura" nie biorąc pod uwagę zamieszania w tym roku utrzymają się na rynku bez VAT w 2016 roku, gdzie limit będzie 50 tys. czyli miesięcznie 4000 zł

    Odpowiedz
  • mixele(2015-03-10 21:09) Zgłoś naruszenie 00

    Prawo powinno być stanowione w sposób jasny i przejrzysty i tak powinno wchodzić w życie, Jak można mieć zaufanie do Państwa, gdy wprowadza zmianę tylnymi drzwiami? Jeżeli wiedziałabym, że od sierpnia tracę zwolnienie z vat, przygotowabym się, renegocjowała umowy z klientami, A teraz ? Mam vat zapłacić z własniej kieszeni za pół roku, gdy nie ma tu w ogóle mojej winy ani braku wiedzy -a MF nadal nie wie co z vat od 08.14

    Odpowiedz
  • Biuro Rachunkowe(2015-03-10 21:08) Zgłoś naruszenie 00

    Deregulacja miala za zadanie ułatwić dostęp do wykonywania niektórych zawodów. W tym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Miało być pięknie, miało to zwiększyć liczbę biur rachunkowych. Teraz to stoi pod znakiem zapytania. Okazuje sie, że niektóre Urzędy Skarbowe w związku z zamieszaniem z kasami fiskalnymi zaczęły poddawać w wątpliwość zazasdność zwolnienia usług księgowych z vat. Ale pytam się : co uległo zmianie? Nadal księgowy nie świadczy usługi doradczej... czyli nie udziela porady, nie wskazuje sposobu postępowania w jakiejś sprawie. Dlaczego księgowi stali się nagle doradcami podatkowymi ... ale takimi "upośledzonymi", bo nie mogą wykonywać wszystkich usług doradztwa podatkowego. To jest sprawiedliwe? Przecież księgowy to zawód który ma długą historię, Owszem prowadzenie księgowości wymaga wiedzy jednak nie jest doradztwem podatkowym. Mam nadzieję na opamietanie i rozsądek Ministra finansów. Przecież nie będzie teraz swoim Urzedom Skarbowym zaprzeczał... tym samym, które tyle interpretacji wydały o zwolnieniu z vat usług księgowych.

    Odpowiedz
  • MIXELE(2015-03-10 19:51) Zgłoś naruszenie 00

    Prawo powinno być stanowione w sposób jasny i przejrzysty i tak powinno wchodzić w życie, Jak można mieć zaufanie do Państwa, gdy wprowadza zmianę tylnymi drzwiami? Jeżeli wiedziałabym, że od sierpnia tracę zwolnienie z vat, przygotowabym się, renegocjowała umowy z klientami, A teraz ? Mam vat zapłacić z własniej kieszeni za pół roku, gdy nie ma tu w ogóle mojej winy ani braku wiedzy -a MF nadal nie wie co z vat od 08.14

    Odpowiedz
  • Anna(2015-03-10 18:31) Zgłoś naruszenie 00

    Sprzeczne interpretacje i niejednoznaczne przepisy, a także "wrobienie" księgowych w zawód doradcy podatkowego to tylko część problemu. Prawdziwym skandalem jest tu fakt, że prawo miałoby działać wstecz - przecież to sprawa dla trybunału!

    Odpowiedz
  • Doradca podatkowy(2015-03-10 18:08) Zgłoś naruszenie 00

    Wyjaśniam autorowi pierwszego komentarza, że ustawa deregulacyjna zawiera zapisy wpływające na pozbawienie księgowych zwolnienia podmiotowego VAT w art. 2 ust 2a i art. 3 ust 1 a. Utrata praw nabytych wynika ze zmiany charakteru usług a nie z wyłączenia podmiotowego w VAT. Gdyby ustawodawca zdecydował się wyłączyć usługi księgowe, winien wyłączyć ze zwolnienia te czynności w ustawie o VAT, a tego nie zrobił i właśnie dlatego księgowi utracili nabyte prawo w wyniku naruszenia zasad poprawnej legislacji.
    Pamięć ludzka jest dobra ale bardzo krótka. Dla przypomnienia. W 1995 podmiotami uprawnionymi do prowadzenia ksiąg rachunkowych były osoby posiadające certyfikat księgowy. Skoro certyfikowany księgowy był uprawniony do prowadzenia ksiąg handlowych, to tym bardziej mógł prowadzić uproszczoną księgowość w tym sporządzanie deklaracji jako element usługi rachunkowo - księgowej. W 1996 weszła w życie ustawa o doradztwie podatkowym i nagle podmioty, które nie posiadały wymaganych prawem kwalifikacji do prowadzenia ksiąg, otrzymały to prawo na mocy nowej ustawy. W kolejnych latach doradcy dążyli do odebrania księgowym prawa do sporządzania deklaracji w wyniku czego nie mogli oni wykonywać w pełni swojego zawodu. W 2005 roku sejm przywrócił księgowym ich prawa zapisując je w art 76a ustawy o rachunkowości. Doradcy podatkowi zawsze byli uprawnieni do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie art 42 ustawy o doradztwie podatkowym ale prowadzenie ksiąg rachunkowych, nigdy nie należało do czynności doradztwa podatkowego aż do sierpniowej deregulacji. Prowadzenie wszystkich ksiąg podatkowych, oraz sporządzanie deklaracji należą do czynności technicznych, opierają się bowiem na zdarzeniach z minionych. Doradztwo jest natomiast czynnością, która ma mieć swój skutek w przyszłości.

    Odpowiedz
  • zamotana ksiegowa(2015-03-10 14:58) Zgłoś naruszenie 00

    Ustawa deregulacyjna weszła w życie w sierpniu 2014 r. Do końca ubiegłego roku i na początku tego roku, wydawane interpretacje potwierdzały prawo do zwolnienia z Vat. Nagle po wydaniu jednej interpretacji uznajacej, ze biura rachunkowe nie maja prawa do korzystania ze zwolnienia, zaczely sie pojawiac inne interpretacje mowiace o braku prawa do zwolnienia z Vat. I co ??? Nagle zmienily sie przepisy na podstawie, ktorych sa wydawane interpretacje ??? Czy moze urzednicy nauczyli sie czytac ze zrozumieniem ???

    Odpowiedz
  • zwykła księgowa(2015-03-10 14:29) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli wg MF zwykłe księgowe stały sie nagle doradcami ...ale tylko do płacenia podatku VAT, bo doradzać nie mają prawa ...fiskalizm państwa sięgnął szczytu.

    Odpowiedz
  • zniesmaczona ksiegowa(2015-03-10 14:19) Zgłoś naruszenie 00

    A interpretacje naszych dostojników od sierpnia do stycznia, to co to ma być ??? Miejcie Państwo (czytaj - Ministerstwo) dość odwagi żeby się przyznać , że namieszaliście sami w tym bagnie troszeczkę

    Odpowiedz
  • księgowa(2015-03-10 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze w grudniu Informacja Podatkowa informowała, że biura mogą wrócić do zwolnienia od 2015 jeżeli nie przekroczyły limitu 150 000. Część biur w tym terminie powróciło do zwolnienia. A tu raptem w styczniu po terminie zgłoszenia się do vat afera, że biura muszą być na vat od sierpnia. Paranoja!! teraz informacja podatkowa informuje, że podstawą wejścia na vat jest informacja z MF nigdzie nie publikowana ktoś coś komuś... Jak zapewnić prawidłowość rozliczeń klientom jak sami nie wiemy co w naszej sprawie jak zostaliśmy nominowani na doradców podatkowych. Nic tylko prawo działa wstecz na podstawie ukazu - mamy prawie Białoruś.

    Odpowiedz
  • Księgowa(2015-03-10 13:57) Zgłoś naruszenie 00

    Ale namieszali, zrównali księgowego z doradcą podatkowym. Powinna być osobna ustawa dotycząca księgowych na certyfikatach zupełnie tak samo jak mają doradcy. Nie świadczę żadnych usług doradczych, lecz kompleksowe usługi księgowe i co zresztą jest w ustawie nie mam prawa jako księgowy świadczyć takich usług...więc skąd te głupie przepisy!!!.

    Odpowiedz
  • oleńka6(2015-03-10 13:47) Zgłoś naruszenie 00

    jeżeli będę musiała nadpłacac vat to będę zmuszona zamnkąć firmę. MF znalazło sobie grupę zawodową do "bicia". To przykre, że w praworządnym państwie taki nierząd panuje. Czas na zmiany. Wybory tuż tuż.

    Odpowiedz
  • Mirasek(2015-03-10 13:34) Zgłoś naruszenie 00

    Brak słów na to, co się dzieje w naszej Polsce!!! Kim my jesteśmy dla naszego kraju? Kto zasiada w naszym rządzie? Czy ludzie, których wybieramy doznają jakiejś dziwnej przemiany... i zaczynają działać na niekorzyść obywatela?
    A z tą KASĄ FISKALNĄ to dali jak po gębie :( Ehhh szkoda gadać :( :(

    Odpowiedz
  • Gosia88(2015-03-04 13:39) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko trzeba zwrócić uwagę na to, że po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej wychodziły pozytywne interpretacje podatkowe, że biura rachunkowe mogą korzystać ze zwolnienia z VAT do uzyskania obrotu 150 000 zł. To przepraszam teraz się obudzili, że przepis się zmienił od 10 sierpnia 2014 roku?? Biura rachunkowe nie wiedza jak mają skorygować swoje rozliczenia? A niby z jakiej racji mają cokolwiek korygować. Prawo przecież nie działa wstecz. Jest grupa osób walcząca właśnie ze zmianą stanowiska MF w tej sprawie, która też wysłała petycję do MF.

    Odpowiedz
  • Załamana(2015-03-11 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    Zeznania podatkowe należą do usług rachunkowo-księgowych, ponieważ zawsze zawierają element rachunkowy. Dotyczą zdarzeń które były i są sporządzane na podstawie dokumentów źródłowych z których wynikają kwoty ujmowane w tych zeznaniach ale nie w dowolny sposób (może tak a może tak - czyli nie doradza się klientowi). Obsługa księgowo, kadrowo-sprawozdawcza też nie jest doradztwem. Jeżeli właśnie za takie usługi stanę się doradcą podatkowym - no to gdzie tu chociażby zdrowy rozsądek. A jeśli już będę musiała nim być9no bo będę wykonywała tzw. doradcze - to no jakże nieudolnym zostanę doradcą. Niechże się w końcu ktoś ogarnie i wyda porządne jasne przepisy. Jest klasyfikacja zawodów i powinna pozostać. To ze cukiernik umie upiec chleb nie oznacza, ze jest piekarzem i odwrotnie: jeśli piekarz upiecze pączki - nie jest cukiernikiem. Jeśli lekarz zrobi zastrzyk - nie jest pielęgniarzem, a jeśli pielęgniarz udziela pierwszej pomocy to nie staje się lekarzem. Przykładów można mnożyć coraz więcej. Nie dajmy się zwariować. Powinny być jednoznacznie mówiące przepisy a nie "chore" domysły.

    Odpowiedz
  • seb616(2015-03-10 13:17) Zgłoś naruszenie 00

    Minister Finansów jak i pozostali politycy, zapomnieli chyba kto łoży na ich pensje. To my podatnicy jesteśmy ich pracodawcami nie odwrotnie. To małe przedsiębiorstwa utrzymują to państwo, nie darmozjady na Wiejskie. Ciekawe co by było gdyby małe przedsiębiorstwa w jednym ustalonym czasie zawiesili działalność na jeden miesiąc, paraliż państwa !!! Zatem drodzy podwładni na Wiejskiej do roboty!!!

    Odpowiedz
  • Gosia88(2015-03-10 13:19) Zgłoś naruszenie 00

    Dokładnie. Po co wspierać Państwo które z nami w ogóle się nie liczy, jak można wyjechać do Europy i żyć jak człowiek. I oni nam ulepszyli dostęp do zawodu? Jak bo nie widzę?

    Odpowiedz
  • Krzysiek(2015-03-10 13:14) Zgłoś naruszenie 00

    Bo prawdziwa komuna tkwi w głębi tych ministerstw niezależnie od tego jaka partia rządzi. Te same nepotyczne układy jak na Poczcie Polskiej i innych Państwowych instytucjach jak nap Energa czy PGE. A to my płacimy podatki i utrzymujemy to Państwo. Proponuje strajk małych przedsiębiorców: Niech wszystkie małe firmy zawieszą działalność na jeden miesiąc!!! Zobaczymy kto będzie płacił wówczas podatki?? Urzędnicy?? Ciągłe mieszanie w przepisach w imię tzw. walki z "prywaciarzami".

    Odpowiedz