Od 1 stycznia 2015 r. rodzinne ogrody działkowe nie mogą już składać papierowych formularzy podatkowych (np. PIT-8C, PIT-11, PIT-40), a tylko elektronicznie, i to korzystając z bezpiecznego podpisu.

Potwierdził to wiceminister finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na interpelację poselską. Przypomniał, że jedynie podmioty, które rozliczają nie więcej niż pięciu podatników (osób fizycznych), mogą nadal składać deklaracje i informacje w formie papierowej.
Rodzinne ogrody działkowe (ROD) są podstawową jednostką organizacyjną Polskiego Związku Działkowców. Są wpisywane do rejestru ROD prowadzonego przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców.
Parlamentarzyści zwrócili uwagę na to, że ROD nie mają biurowego zaplecza ani wykwalifikowanej kadry, aby móc przesyłać formularze podatkowe przez internet.
W odpowiedzi Jarosław Neneman wyjaśnił, że mogą tę czynność zlecić innemu podmiotowi (biuru rachunkowemu), który złoży e-deklarację w imieniu i na rzecz rodzinnych ogródków działkowych.
Innym wyjściem jest skorzystanie z pełnomocnika, który mógłby podpisać PIT-y z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego. Pozwala na to art. 80a ordynacji podatkowej. ROD musiałby tylko złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego, na formularzu UPL-1, pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji, w tym składanej elektronicznie. Pełnomocnictwo nie umożliwia natomiast sporządzenia deklaracji przez pełnomocnika ani poprawiania w niej danych.
– Wszelkie skutki prawno-podatkowe związane z danymi ujawnionymi w deklaracji obciążają podatnika, płatnika lub inkasenta – podkreślił wiceminister, powołując się na wyrok NSA z 18 grudnia 2009 r. (sygn. akt I FSK 1303/08).
Odpowiedź wiceministra finansów Jarosława Nenemana ze stycznia 2015 r. na interpelację poselską nr 30567