statystyki

VAT od auta: Każdy przejazd musi być wpisany osobno

autor: Lidia Jarmołowicz09.02.2015, 07:25; Aktualizacja: 09.02.2015, 08:36

Nie można w ewidencji przebiegu pojazdów umieścić pod jedną pozycją danych o kilku przejazdach. To pozbawia prawa do odliczenia 100 proc. VAT od auta – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

Wyrok dotyczy spółki, która chciała odliczać w całości VAT od ceny aut służbowych i wydatków eksploatacyjnych, a także od paliwa. Przewidywała, że codziennie jej samochody będą wykorzystywane co najmniej w kilku wyjazdach służbowych na terenie tej samej miejscowości (np. do sklepu, urzędów, na pocztę). Uważała, że w takiej sytuacji wystarczy wprowadzić do ewidencji przebiegu jeden wpis zawierający opis trasy oznaczony np. jako „miejscowość A – miejscowość A”, łączny cel wyjazdu oraz pozostałe dane określone w art. 86a ust. 7 pkt 4 ustawy o VAT.

Dyrektor izby skarbowej uznał takie stanowisko za nieprawidłowe. Podkreślił, że zapis dotyczący opisu trasy i celu wyjazdu powinien być na tyle dokładny, by zapewnić rzetelność prowadzonej ewidencji.

Podatnik przegrał także w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie. Zdaniem sądu nie jest możliwe ujęcie w ewidencji kilku przejazdów pod jednym wpisem opisanym jako „miejscowość A – miejscowość A”.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane