statystyki

Czasowy najem nie musi pozbawiać prawa do ulgi mieszkaniowej

autor: Mariusz Szulc16.01.2015, 07:27; Aktualizacja: 16.01.2015, 08:32
Urzędnicy fiskusa mają obowiązek zweryfikować, czy podatnik nie omija prawa

Urzędnicy fiskusa mają obowiązek zweryfikować, czy podatnik nie omija prawaźródło: ShutterStock

Nie utraci preferencji podatnik, który z uwagi na problemy finansowe wynajmie lokal kupiony w ramach ulgi mieszkaniowej – potwierdził dyrektor katowickiej izby.

Zastrzegł jednak, że taki wynajem musi być czasowy, a urzędnicy mają obowiązek weryfikować stan faktyczny i ocenić, czy podatnik nadal zamierza realizować w lokalu własny cel mieszkaniowy, czy też chce na nim tylko zarabiać.

Interpretacja dotyczyła podatnika, który w czerwcu 2010 r. został współwłaścicielem mieszkania. W styczniu 2014 r. sprzedał bratu swój udział w nieruchomości, a za uzyskane pieniądze kupił po paru miesiącach inny lokal. Dzięki temu miał prawo do ulgi polegającej na zwolnieniu z podatku od dochodu ze sprzedaży udziału w poprzednim mieszkaniu (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT).

Gdy rozpoczął płatne studia licencjackie w Czechach, postanowił czasowo wynająć kupiony lokal. Było to tym bardziej uzasadnione, że – jak tłumaczył – koszty studiowania są duże, a on sam utrzymuje się częściowo z renty rodzinnej po zmarłym ojcu, a częściowo z pomocy matki. Zapewniał, że wynajem ma być incydentalny, uzasadniony trudną sytuacją finansową i rodzinną. Mimo tego obawiał się, czy z tego powodu nie straci prawa do ulgi mieszkaniowej.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane