statystyki

Likwidacja CIT. Chwytliwe hasło bez zwolenników

autor: Mariusz Szulc, Patrycja Dudek23.12.2014, 07:50; Aktualizacja: 23.12.2014, 09:33
podatki, finanse, świat

Eksperci podatkowi są jednak przeciwni likwidacji tego podatkuźródło: ShutterStock

Wraca pomysł, by znieść podatek dochodowy od osób prawnych. Propozycja ma niejednego ojca, lecz nie tylko z tego względu nie zyskuje sympatii ekspertów

Takie radykalne idee najczęściej pojawiają się tuż przed wyborami. Argumentem za likwidacją CIT są niewielkie dochody budżetu państwa z tej daniny, przy niewspółmiernie dużych kosztach jego poboru i egzekucji. Nie mówiąc o ciągłej walce z agresywną optymalizacją podatkową i kolejnych nowelizacjach, których celem jest jedynie nadążanie za pomysłowością podatników i ich doradców.

Eksperci podatkowi są jednak przeciwni likwidacji tego podatku.

– Nie wiadomo, skąd się biorą te postulaty i kto się pod nimi podpisuje – mówi prof. dr hab. Henryk Dzwonkowski. Sam podejrzewa o to organizacje przedsiębiorców, którym zależy na zmniejszeniu obciążeń podatkowych. Takie głosy uważa za niepoważne. – Żeby wyciągać wnioski na temat nieopłacalności podatku, potrzebne są badania empiryczne i praca naukowa, a nie hasła, które biorą się nie wiadomo skąd, za to wiadomo w czyim interesie – twierdzi prof. Dzwonkowski. Podkreśla, że same tylko oczekiwania przedsiębiorców nie mogą leżeć u podstaw likwidacji podatku.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • WiadomoKTO(2014-12-24 16:40) Zgłoś naruszenie 10

    Uwielbiam profesorów-teroretyków w marynarkach z lat 70's pokrytych łupieżem. Gość robiłby... badania. A może sam chociażby przez rok poprowadził spółkę, nawet najłatwiejszą - z o.o. Po takich wynurzeniach, dochodzę do przekonania, że profesorem w tym kraju... może być każdy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane