statystyki

Nocleg od pracodawcy nie jest przychodem

autor: Łukasz Zalewski22.12.2014, 07:30; Aktualizacja: 22.12.2014, 09:28
Skoro pracownik nie jest w podróży służbowej, to pracodawca nie ma obowiązku wypłaty diet ani innych należności z nią związanych.

Skoro pracownik nie jest w podróży służbowej, to pracodawca nie ma obowiązku wypłaty diet ani innych należności z nią związanych.źródło: ShutterStock

Zwrot kosztów hotelu osobom, których miejscem pracy jest cały kraj, nie jest objęty PIT – orzekł WSA w Poznaniu.

Wyrok potwierdza linię orzeczniczą ukształtowaną po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nieodpłatnych świadczeń pracowniczych. Zapoczątkowały ją wyroki NSA z 19 września 2014 r. (sygn. akt II FSK 2280/12) i z 2 października 2014 r. (sygn. akt II FSK 2387/12).

Sprawa dotyczyła spółki, która finansuje pracownikom noclegi. Ich praca bowiem polega na ciągłym przemieszczaniu się między miejscowościami na terenie kraju i przeprowadzaniu wizyt u obecnych i potencjalnych klientów. Z umowy o pracę wynika, że miejscem jej wykonywania jest teren całej Polski. Pracownicy nie odbywają więc typowych podróży służbowych.

Spółka wskazała, że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 25 lipca 2012 r. (sygn. akt II UK 65/12) nie jest podróżą służbową wykonywanie pracy (zadań) w różnych miejscowościach, gdy pracownik jest zobowiązany do stałego wykonywania pracy (zadań) w tych miejscowościach.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane