statystyki

Koniec kontrowersji wokół opodatkowania dojazdów do pracy

autor: KaJ22.12.2014, 07:45; Aktualizacja: 22.12.2014, 09:26
Do końca mijającego roku pracodawca był zatem obowiązany pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od wartości dokonanych dopłat lub przekazanych biletów.

Do końca mijającego roku pracodawca był zatem obowiązany pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od wartości dokonanych dopłat lub przekazanych biletów.źródło: ShutterStock

Dopłaty do należności za dojazdy do pracy oraz wręczane nieodpłatnie imienne bilety miesięczne na daną trasę są przychodem (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Do końca 2014 r. podlegały one opodatkowaniu. Zmieni się to dopiero od 1 stycznia 2015 r.

Do końca mijającego roku pracodawca był zatem obowiązany pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od wartości dokonanych dopłat lub przekazanych biletów.

Kwestia ta budziła kontrowersje, w szczególności gdy pracodawcy mieli trudności w ustaleniu, który z pracowników i w jakim zakresie korzystał z oferowanego dowozu. Wskazywali na niemożność ustalenia wartości świadczenia dla konkretnego pracownika i w konsekwencji na niemożność jego opodatkowania. Na tym tle przez kilka lat w sądach administracyjnych ścierały się dwa przeciwne poglądy.

Konsekwencją rozstrzygnięcia, które przyjęła Izba Finansowa NSA w uchwale z 24 października 2011 r. (sygn. akt II FPS 7/10) w sprawie opodatkowania pakietów medycznych, była konstatacja, że już samo uprawnienie do skorzystania z bezpłatnych przejazdów stanowi dla pracowników przysporzenie majątkowe (o ile z góry nie zrezygnują oni z jego przyjęcia). W przeciwnym wypadku musieliby sami zapewnić sobie transport do i z miejsca pracy. Ustalenie kręgu pracowników, którzy otrzymali to przysporzenie, a więc przychód podlegający opodatkowaniu, nie jest szczególnie trudne, z czym nie sposób się nie zgodzić. Stanowisko to prezentowane było do końca 2014 r. przez reprezentujących ministra finansów dyrektorów izb skarbowych w wydawanych przez nich interpretacjach. Zostało również potwierdzone w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13).


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane