statystyki

Przekształcenie prawa lokatorskiego z ulgą w PIT

autor: Łukasz Zalewski12.12.2014, 07:30; Aktualizacja: 29.12.2014, 14:50

Spłata kredytu budowlanego zaciągniętego przez spółdzielnię też jest własnym celem mieszkaniowym – orzekł WSA w Łodzi. Sprawa dotyczyła podatniczki, która dostała działkę od babki i sprzedała ją przed upływem pięciu lat od nabycia. Dochód ze sprzedaży zamierzała przeznaczyć w ciągu dwóch lat na przekształcenie mieszkania lokatorskiego we własnościowe, w tym na spłatę kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię.

Uważała, że nie zapłaci podatku od dochodu ze sprzedaży działki, bo będzie on zwolniony na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Zgodnie z przepisem nie jest opodatkowany dochód ze zbycia nieruchomości, jeśli w ciągu 2 lat zostanie on wydany na własne cele mieszkaniowe. Z kolei z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT wynika, że wydatkiem na własne cele mieszkaniowe jest m.in. nabycie lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim prawie.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane