statystyki

Przekształcenie prawa lokatorskiego z ulgą w PIT

autor: Łukasz Zalewski12.12.2014, 07:30; Aktualizacja: 29.12.2014, 14:50

Spłata kredytu budowlanego zaciągniętego przez spółdzielnię też jest własnym celem mieszkaniowym – orzekł WSA w Łodzi. Sprawa dotyczyła podatniczki, która dostała działkę od babki i sprzedała ją przed upływem pięciu lat od nabycia. Dochód ze sprzedaży zamierzała przeznaczyć w ciągu dwóch lat na przekształcenie mieszkania lokatorskiego we własnościowe, w tym na spłatę kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię.

Uważała, że nie zapłaci podatku od dochodu ze sprzedaży działki, bo będzie on zwolniony na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Zgodnie z przepisem nie jest opodatkowany dochód ze zbycia nieruchomości, jeśli w ciągu 2 lat zostanie on wydany na własne cele mieszkaniowe. Z kolei z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT wynika, że wydatkiem na własne cele mieszkaniowe jest m.in. nabycie lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim prawie.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane