statystyki

Sama ordynacja nie upoważnia do powołania kuratora spółki

autor: Michał Culepa08.12.2014, 07:43; Aktualizacja: 08.12.2014, 07:47
Kontrola skarbowa

O ustanowienie kuratora sądowego dla spółki D. wnosił naczelnik krakowskiego urzędu celnego. Spółka nie miała bowiem żadnych organów powołanych do jej reprezentowania.źródło: ShutterStock

Sąd powołuje kuratora spółki na podstawie kodeksu cywilnego i to on ma w pierwszej kolejności powołać jej organy, które będą upoważnione do występowania w postępowaniu podatkowym – wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

O ustanowienie kuratora sądowego dla spółki D. wnosił naczelnik krakowskiego urzędu celnego. Spółka nie miała bowiem żadnych organów powołanych do jej reprezentowania. W efekcie urzędnicy nie mogli podjąć jakichkolwiek skutecznych czynności, w tym doręczać pism, prowadzić czynności kontrolnych i dalszych postępowań. W tym przypadku chodziło o podatek akcyzowy.

Naczelnik UC wniósł więc o ustanowienie kuratora do reprezentowania spółki w zakresie wszystkich czynności związanych z wszczęciem i przeprowadzeniem kontroli podatkowej oraz postępowań w pierwszej i drugiej instancji.

Wniosek nie został jednak uwzględniony po myśli urzędu. Sąd I instancji ustanowił bowiem kuratora, ale nie w celu prowadzenia postępowania podatkowego, tylko dla niezwłocznego powołania organów spółki oraz ewentualnego przeprowadzenia procedury likwidacyjnej. Podstawą powołania kuratora był art. 42 par. 1 kodeksu cywilnego. Sąd uznał, że kurator powinien postarać się niezwłocznie o powołanie organów spółki, a w razie potrzeby – o jej likwidację. Nie może natomiast reprezentować spółki w postępowaniu podatkowym, bo zakres jego kompetencji jest ograniczony do czynności wskazanych w art. 42 par. 1 k.c.

Naczelnik UC odwołał się od tego postanowienia do sądu II instancji. Ten jednak dostrzegł w sprawie poważny problem i skierował pytanie do SN. Spytał, czy art. 138 par. 3 ordynacji podatkowej stanowi podstawę do ustanowienia przez sąd rejestrowy kuratora, który byłby upoważniony tylko do reprezentowania spółki w zakresie kontroli i postępowania podatkowego. Czy chodzi o ustanowienie kuratora na podstawie art. 42 k.c.? – spytał sąd okręgowy.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane