statystyki

Kontrole skarbowe coraz bardziej skuteczne

autor: Marek Chądzyński03.12.2014, 07:20; Aktualizacja: 03.12.2014, 08:02
Kontrola skarbowa

Prawie czterokrotnie zwiększyła się wartość zwrotów VAT zatrzymanych przez urzędy kontroli skarbowejźródło: ShutterStock

Prawie czterokrotnie zwiększyła się wartość zwrotów VAT zatrzymanych przez urzędy kontroli skarbowej – wynika z danych Ministerstwa Finansów za trzy kwartały 2014 r.

W tym czasie UKS-y zatrzymały ponad 209 mln zł, uznając zwrot VAT za nienależny. Dla porównania w 2013 r. w tym samym czasie było to 50 mln zł. Kwota, którą zabezpieczono w toku kontroli skarbowych, jest większa niż cały ubiegłoroczny wynik (niespełna 67 mln zł).

Ministerstwo Finansów podkreśla, że mowa tylko o zwrotach zablokowanych w wyniku kontroli skarbowych, a nie wszystkich wstrzymanych wypłatach. Ma to związek z walką z wyłudzeniami VAT.

Według resortu to najlepsza metoda, by zahamować rozwój nieuczciwego biznesu.

Eksperci podatkowi wiążą ten wynik z wprowadzoną w tym roku zmianą strategii urzędników. Aparat skarbowy z większą uwagą typuje podatników do sprawdzenia, szczególnie tych z newralgicznych branż, jak obrót paliwami. Potwierdza to liczba kontroli – w ciągu trzech kwartałów 2014 r. było ich 58, rok wcześniej (dane również za trzy kwartały) – 39. Wzrost ten jest nieproporcjonalnie mniejszy niż wartość zatrzymanych zwrotów.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • dziadek(2014-12-03 16:58) Zgłoś naruszenie 00

  A może to tak po prostu dokładnie odwrotnie z ta uczciwością przedsiębiorców? -> jeżeli przepisy w swej tonażowej masie są tak precyzyjne że KAŻDY co by nie zrobił może spotkać się z urzędniczym postanowieniem : o nie, to nie tak się robi, dokładnie odwrotnie aniżeli państwo zrobiliście.
  i nie tylko asesorzy (mimo, że z logicznego punku widzenia powinni mieć lżej w obszarze praw wszelkich (wszak to kandydaci na sędziów)) wpadają w pułapki zastawione przez państwo.

  Odpowiedz
 • obserwator(2014-12-03 18:58) Zgłoś naruszenie 00

  nie mówimy o pomyłkach tylko o ewidentnych oszustwach, fałszywych fakturach dostawach nieistniejacego towaru itp

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane