statystyki

Możesz się obronić przed egzekucją podatków

autor: Łukasz Gorgol02.09.2014, 19:00
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Można korzystać z różnych sposobów obrony przed egzekucją administracyjną. Wszystko zależy od etapu postępowania. Przede wszystkim należy wnosić zarzuty i skarżyć czynności egzekucyjne

Podatnik po zakupie samochodu złożył deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, ale nie uiścił go w wymaganym terminie 14 dni od zawarcia umowy. Urząd skarbowy bez uprzedzenia wszczął egzekucję. Czy można kwestionować takie działanie?

Należności podatkowe mogą być dochodzone w trybie egzekucji administracyjnej nie tylko wtedy, gdy wynikają z decyzji podatkowej. Dotyczy to też zobowiązań powstałych z mocy prawa (podatek dochodowy, od czynności cywilnoprawnych, VAT), jeżeli wynikają ze złożonej przez podatnika deklaracji lub zeznania podatkowego. W tym wypadku egzekucję można prowadzić, o ile deklaracja lub zeznanie zawiera pouczenie, że jest podstawą do wystawienia tytułu wykonawczego, a ponadto organ podatkowy przesłał podatnikowi upomnienie zawierające wezwanie do wykonania obowiązku z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. Przesłanie upomnienia to jeden z warunków wszczęcia egzekucji, od którego przepisy przewidują tylko nieliczne wyjątki. Postępowanie egzekucyjne może być wszczęte dopiero po upływie siedmiu dni od dnia doręczenia upomnienia, a dowód doręczenia powinien być dołączony do tytułu wykonawczego (jeśli nie było ono wymagane, w tytule trzeba podać podstawę prawną braku tego obowiązku).

Brak doręczenia podatnikowi upomnienia to jedna z podstaw wniesienia do naczelnika urzędu skarbowego zarzutu przeciwegzekucyjnego – to podstawowy środek obrony w początkowej fazie postępowania. Na skorzystanie z niego podatnik ma siedem dni, licząc od dnia, w którym został mu doręczony tytuł wykonawczy. Po przekroczeniu tego czasu zarzuty nie będą rozpatrzone, chyba że organ egzekucyjny uwzględni wniosek o przywrócenie terminu do ich zgłoszenia.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane