statystyki

Możesz się obronić przed egzekucją podatków

autor: Łukasz Gorgol02.09.2014, 19:00
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Można korzystać z różnych sposobów obrony przed egzekucją administracyjną. Wszystko zależy od etapu postępowania. Przede wszystkim należy wnosić zarzuty i skarżyć czynności egzekucyjne

Podatnik po zakupie samochodu złożył deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, ale nie uiścił go w wymaganym terminie 14 dni od zawarcia umowy. Urząd skarbowy bez uprzedzenia wszczął egzekucję. Czy można kwestionować takie działanie?

Należności podatkowe mogą być dochodzone w trybie egzekucji administracyjnej nie tylko wtedy, gdy wynikają z decyzji podatkowej. Dotyczy to też zobowiązań powstałych z mocy prawa (podatek dochodowy, od czynności cywilnoprawnych, VAT), jeżeli wynikają ze złożonej przez podatnika deklaracji lub zeznania podatkowego. W tym wypadku egzekucję można prowadzić, o ile deklaracja lub zeznanie zawiera pouczenie, że jest podstawą do wystawienia tytułu wykonawczego, a ponadto organ podatkowy przesłał podatnikowi upomnienie zawierające wezwanie do wykonania obowiązku z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. Przesłanie upomnienia to jeden z warunków wszczęcia egzekucji, od którego przepisy przewidują tylko nieliczne wyjątki. Postępowanie egzekucyjne może być wszczęte dopiero po upływie siedmiu dni od dnia doręczenia upomnienia, a dowód doręczenia powinien być dołączony do tytułu wykonawczego (jeśli nie było ono wymagane, w tytule trzeba podać podstawę prawną braku tego obowiązku).

Brak doręczenia podatnikowi upomnienia to jedna z podstaw wniesienia do naczelnika urzędu skarbowego zarzutu przeciwegzekucyjnego – to podstawowy środek obrony w początkowej fazie postępowania. Na skorzystanie z niego podatnik ma siedem dni, licząc od dnia, w którym został mu doręczony tytuł wykonawczy. Po przekroczeniu tego czasu zarzuty nie będą rozpatrzone, chyba że organ egzekucyjny uwzględni wniosek o przywrócenie terminu do ich zgłoszenia.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane