statystyki

Opłaca się najem i leasing samochodu, lecz nie przez pracowników

autor: Łukasz Zalewski, Katarzyna Jędrzejewska07.08.2014, 07:28; Aktualizacja: 07.08.2014, 11:22
kredyt samochodowych-pieniądze-motoryzacja

Zasadniczo od wydatków na zakup i eksploatację pojazdu samochodowego można odliczyć tylko połowę podatku naliczonego.źródło: ShutterStock

Firma, która wynajmuje służbowe auto podwładnym, choćby nawet po cenach rynkowych, nie może odliczyć 100 proc. VAT – wynika z pierwszych interpretacji dotyczących przepisów obowiązujących od kwietnia tego roku.

Co innego, gdyby pojazd był przeznaczony wyłącznie na wynajem. Słowem, gdyby w ogóle nie był wykorzystywany w pozostałej działalności firmy.

Ale jest i dobra wiadomość – ci, którzy przed 1 kwietnia leasingowali auto i mogli odliczyć maksymalnie tylko 6 tys. zł VAT wynikającego z faktury wystawionych przez leasingodawcę, teraz mogą odejmować 50 proc. podatku z kolejnych rat, bez żadnego kwotowego ograniczenia.

Zasady ogólne


Pozostało jeszcze 92% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Dobromir(2016-11-25 16:44) Zgłoś naruszenie 00

    Dajcie juz spokój z tym leasingiem. On w gruncie rzeczy nie były taki zły, gdyby wysokość miesięcznych rat nie zmieniała się, a leasingobiorcy nie musieliby za wszystko płacić z własnej kieszeni. Przy wynajmie długoterminowym np. w leasetake miesięczne raty są stałe, a firma zachowuje płynność finansową.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane