Podatnik, którzy otrzyma w darowiźnie papier wartościowy, na podstawie którego może w określonym terminie żądać spłaty wierzytelności, nie zapłaci podatku od dochodu z jego realizacji – wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Sąd uznał, że przedmiotem darowizny jest prawo majątkowe pozwalające podatnikowi żądać spłaty całej sumy wekslowej. Nie można więc opodatkować dyskonta – jak chciała izba skarbowa.
Chodziło o podatnika, który spytał izbę skarbową o konsekwencje otrzymania weksla od rodziców. Chciał też wiedzieć, czy później, przedstawiając weksel do wykupu, będzie musiał zapłacić podatek dochodowy.
Uważał, że skoro nabycie weksla podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 ze zm.), to nie będzie już musiał potem płacić podatku dochodowego. Powołał się na art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, z którego wynika, że jej przepisów nie stosuje się do przychodów objętych podatkiem od spadków i darowizn.
Izba skarbowa zgodziła się z podatnikiem, że w chwili otrzymania weksla nie zapłaci on PIT. Co innego jednak w momencie przedstawienia weksla do wykupu. Izba uznała, że podatnik będzie musiał zapłacić podatek od dyskonta, czyli różnicy między ceną wykupu weksla a ceną jego nabycia. Skoro podatnik nie poniósł żadnych wydatków na jego nabycie, to cała suma wekslowa będzie podlegać PIT – podsumowała izba.
WSA w Poznaniu uchylił tę interpretację. Przypomniał, że weksel to papier wartościowy, w którym wystawca bądź wskazana przez niego osoba zobowiązuje się do bezwarunkowego zapłacenia określonej kwoty w oznaczonym czasie i do rąk osoby w nim wymienionej. To oznacza - zdaniem sądu – że podatnik otrzymał w darowiźnie nie rzecz, tylko prawo majątkowe. Na tej podstawie może on żądać spłaty określonej sumy w określonym czasie. Skoro cała ta wartość podlega opodatkowaniu daniną od spadków i darowizn, to nie może być potem objęta podatkiem dochodowym – podsumował WSA.
Wyrok jest nieprawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Poznaniu z 18 czerwca 2014 r., sygn. akt I SA/Po 105/14. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia