statystyki

Kosztem jest tylko wydatek poniesiony

autor: Elżbieta Delert11.07.2014, 07:24; Aktualizacja: 11.07.2014, 07:46

Jeżeli przedsiębiorca rozliczający się metodą kasową nie zapłacił za dostawę lub usługę w danym roku podatkowym, to nie może go odliczyć w tym roku od przychodu, nawet gdy ma już fakturę – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadził działalność gospodarczą i rozliczał koszty uzyskania przychodu metodą kasową, czyli potrącał je tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały one poniesione. Jej przeciwieństwem jest zasada memoriałowa polegająca na tym, że koszty są potrącalne tylko w roku podatkowym, którego dotyczą. Tę drugą zasadę stosują podatnicy prowadzący księgi rachunkowe oraz ci, którzy rozliczają się według podatkowej księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem że umożliwia ona wyodrębnienie kosztów odnoszących się tylko do danego roku.

Urząd kontroli skarbowej uznał, że podatnik zawyżył w 2005 r. koszt uzyskania przychodu, zaliczając do nich czynsz wynikający z faktur wystawionych przez zarząd komunalny za najem lokalu użytkowego. Z ustaleń urzędu wynikało, że podatnik wcale go nie opłacił w 2005 r. Nie mógł więc – zdaniem organu – zaliczyć niezapłaconego czynszu do kosztów.

Po bezskutecznym odwołaniu do Izby Skarbowej we Wrocławiu przedsiębiorca zaskarżył jej decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Nie zgadzał się z tym, że za datę poniesienia kosztów podatkowych można uznać jedynie dzień zapłaty, a nie dzień wystawienia faktury.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane