statystyki

Odsetki nie są kosztem dla sprzedającego wierzytelność

04.07.2014, 07:25; Aktualizacja: 04.07.2014, 10:02
Podatki

Podatnik zaskarżył tę interpretację, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu nie zgodził się z jego zdaniem i oddalił skargęźródło: ShutterStock

Nie można pomniejszyć przychodu o wydatek, który nie został poniesiony. Tego warunku nie spełniają odsetki od pożyczki zbywanej w ramach cesji wierzytelności – orzekł poznański WSA.

Sprawa dotyczyła podatnika, któremu przysługiwało wiele wierzytelności z tytułu pożyczek od podmiotów trzecich. Część z nich zamierzał zbyć w ramach umowy cesji. W związku z tym spytał izbę skarbową, czy do kosztów będzie mógł zaliczyć zarówno należność główną (kwotę pożyczki), jak i odsetki należne do dnia podpisania umowy cesji.

Podatnik uważał, że będzie miał takie prawo. Argumentował, że w celu uzyskania przychodu ze sprzedaży wierzytelności uszczupli swój majątek o łączną wartość przysługujących mu wierzytelności (tj. kwot głównych wraz z odsetkami naliczonymi do dnia sprzedaży) i dlatego kosztem będzie dla niego nominalna wartość sprzedawanych wierzytelności.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane