statystyki

Działalność gospodarczą rozpoczyna się tylko raz

autor: Patrycja Dudek03.07.2014, 19:00
Firma, doradca, finanse

Spór dotyczył art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (Dz.U. z 1998 r. nr 144 poz. 930).źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który wznawia działalność gospodarczą, może wybrać ryczałt tylko do 20 stycznia – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Spór dotyczył art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (Dz.U. z 1998 r. nr 144 poz. 930). Przewiduje on dwa terminy na wybór tej formy opodatkowania. Pierwszy odnosi się do przedsiębiorców prowadzących już działalność i upływa 20 stycznia. Drugi dotyczy podmiotów rozpoczynających działalność – muszą oni dokonać wyboru nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Problem polegał na tym, że mężczyzna założył już wcześniej działalność, następnie ją zawiesił, a pierwszy przychód uzyskał dopiero po jej wznowieniu. Uważał, że może wybrać ryczałt do dnia uzyskania pierwszego przychodu. Był zdania, że przed zawieszeniem działalności doszło tylko do jej formalnego zarejestrowania, a prowadzenie nastąpiło w momencie jej wznowienia.

Odmiennego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Uznał, że podatnik nie rozpoczyna działalności, tylko podejmuje ją po przerwie i w związku z tym miał czas na złożenie oświadczenia tylko do 20 stycznia.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane