Przygotowanie umowy, badanie zdolności kredytowej klienta, restrukturyzacja zadłużenia, wydawanie zaświadczeń oraz czynności monitujące są elementami usługi kompleksowej i w związku z tym są opodatkowane tak jak ona – stwierdził NSA.

Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się finansowaniem zakupu maszyn i urządzeń, leasingiem i udzielaniem pożyczek. W związku z tymi ostatnimi spółka pobiera od pożyczkobiorcy opłaty dodatkowe, pod którymi kryje się: opłata przygotowawcza, opłata za restrukturyzację pożyczki, za wydanie zaświadczenia o pożyczce, za czynności monitujące.
Spółka spytała Izbę Skarbową w Warszawie, czy są one opodatkowane, czy zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 i pkt 40 ustawy o VAT. Przepisy te dotyczą m.in. czynności związanych z udzielaniem pożyczek pieniężnych oraz zarządzaniem nimi. Izba odpowiedziała, że zwolniona z VAT może być tylko opłata przygotowawcza pobierana za przygotowanie umowy oraz badanie zdolności kredytowej i wymaganej dokumentacji. Pozostałe opłaty dodatkowe nie służą udzieleniu pożyczki i jako usługi niezależne nie mogą być, jak ona, zwolnione z podatku – stwierdziła izba.
Spółka zaskarżyła tę interpretację do WSA w Warszawie, a sąd ją uchylił. Zarazem jednak stwierdził to samo, co izba – że zwolnione z VAT są tylko czynności objęte opłatami dodatkowymi. Zgodził się z izbą co do tego, że opłaty za wydanie zaświadczenia o pożyczce oraz za czynności monitujące nie powinny być zwolnione z podatku.
Spółka, dostrzegając niekonsekwencję w uzasadnieniu wyroku WSA, wniosła do NSA skargę kasacyjną. Domagała się uchylenia wyrok sądu I instancji w części, w której jest on wewnętrznie sprzeczny.
NSA oddalił skargę kasacyjną spółki. Sędzia Ryszard Pęk wyjaśnił, że rozstrzygnięcie sądu wojewódzkiego było w całości korzystne dla spółki, a jedynie z jego uzasadnienia wynika, iż sąd nie podzielił argumentacji spółki. NSA uznał, że nie ma potrzeby uchylania tego orzeczenia. Dodał, że wątpliwości w tym zakresie rozstrzygnie w pisemnym uzasadnieniu swojego wyroku.
W ustnym wyjaśnił jedynie, że opłaty za czynności monitujące i za wydanie zaświadczenia o pożyczce są, tak jak i ona, zwolnione z VAT. Według NSA czynności te nie są związane z odzyskiwaniem długu, jak twierdziła izba skarbowa (i jak powtórzył za nią WSA w uzasadnieniu wyroku), tylko mają ścisły związek z zarządzaniem pożyczką.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 25 czerwca 2014 r., sygn. akt I FSK 1136/13