statystyki

Zakład w świetle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania

autor: Mariusz Szulc24.06.2014, 07:30; Aktualizacja: 24.06.2014, 09:05
Anna Pikulska radca prawny, menedżer w MDDP

Anna Pikulska radca prawny, menedżer w MDDPźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: mat prasowe

Przedsiębiorcy handlujący z zagranicznymi kontrahentami muszą szczególną uwagę zwrócić na treść zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Takie porozumienia oparte są, co do zasady, na Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatków od dochodu i majątku. Ta zaś w swoim art. 5 wprowadziła m.in. pojęcie zakładu. Art. 7 konwencji potwierdza natomiast, że jeśli na terytorium danego państwa istnieje zakład, to może ono opodatkować uzyskany przez niego dochód.

Umowne definicje

Zgodnie z art. 5 ust. 1 Modelowej Konwencji OECD zakładem jest stała placówka, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa. Art. 5 ust. 2 precyzuje, że chodzi w szczególności o siedzibę zarządu przedsiębiorstwa, jego filię, biuro, zakład fabryczny, warsztat, kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu, kamieniołom albo każde inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych. Takie wyliczenie jest jedynie przykładowe i nie tworzy zamkniętego katalogu.

Art. 5 ust. 3 odnosi się do kwestii prac budowlanych prowadzonych w innym państwie. Stanowią one zakład tylko wtedy, gdy trwają dłużej niż 12 miesięcy.

Z art. 5 ust. 5 wynika natomiast, że zakład powstaje przez działalność zależnego agenta, który działa w imieniu danego przedsiębiorcy i podpisuje za niego umowy handlowe. Wyjątkiem jest sytuacja, w której świadczy on działalność opisaną w art. 5 ust. 4. Przepis ten doprecyzował, kiedy zakład nie powstanie. Chodzi przede wszystkim o utrzymywanie placówek służących wyłącznie do składowania, wystawiania lub wydawania towarów należących do przedsiębiorstwa. Zakład nie powstanie także wtedy, gdy firma utrzymuje placówkę z towarami tylko po to, aby zostały przerobione przez inne przedsiębiorstwo, albo gdy placówka służy wyłącznie do zakupu danych dóbr, zbierania informacji dla przedsiębiorstwa lub wyłącznie w celu prowadzenia działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane