statystyki

Zakup lokalu na wynajem nie jest własnym celem mieszkaniowym

autor: Łukasz Zalewski20.06.2014, 07:07; Aktualizacja: 20.06.2014, 08:35

Podatnik, który za pieniądze ze sprzedaży działki kupi kilka lokali, by je następnie wynajmować, musi zapłacić podatek od dochodu ze zbycia gruntu – orzekł WSA w Łodzi.

Wyrok dotyczy podatniczki, która w 2010 r. dostała w spadku działkę, a półtora roku później ją sprzedała. Za pieniądze ze sprzedaży kupiła w 2012 r. trzy mieszkania w stanie deweloperskim, i następnie je wykończyła.

Podatniczka twierdziła, że kupiła je na własne cele mieszkaniowe, ale z powodu trudnej sytuacji życiowej (utrata pracy, utrzymanie córki, niski dochód z pracy) musiała je wynająć. Sama natomiast zamieszkała w domu jednorodzinnym otrzymanym w spadku po rodzicach.

We wniosku o interpretację napisała, że w przyszłości zamierza przeznaczyć kupione lokale na cele mieszkaniowe – własne i córki. Spytała więc izbę skarbową, czy dochód ze sprzedaży działki przeznaczony na zakup tych mieszkań i ich wykończenie jest zwolniony z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • matitalolo(2014-06-20 22:26) Zgłoś naruszenie 10

    Peerel wiecznie żywy i ma się dobrze.

    Odpowiedz
  • Parawan(2014-06-21 18:13) Zgłoś naruszenie 01

    Czasem lepiej przy wszelkich operacjach mieszkaniowych skorzystać jeśli nie z usług, to chociaż porady doświadczonego pośrednika. Też miałem swego czasu niejasną sytuację z najmem kamienicy w Kujawsko-Pomorskim i wahałem się. Ostatecznie skorzystałem z usług biura nieruchomości Olimp. Po jakimś czasie okazało się, że jakbym całą operację przeprowadził na własną rękę, to wpakowałbym się w niemałe tarapaty. Zwykle lepiej wydać jakąś sumę, bo spokój nie ma ceny.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane