statystyki

Zapisy w księgach rachunkowych nie mają wpływu na sposób rozliczenia z fiskusem

autor: Magdalena Mucha-Prymas18.06.2014, 00:00; Aktualizacja: 18.06.2014, 08:59
Podobnego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną izby.

Podobnego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną izby.źródło: ShutterStock

Użyte w ustawie o CIT pojęcie „dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych” wskazuje datę powstania kosztu podatkowego, a nie sposób, w jaki dany wydatek powinien zostać rozliczony – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która potrzebowała przyłączenia swojej sieci gazowej do sieci gazowej operatora gazociągu. W takiej sytuacji wszelkie prace i koszty związane z wykonaniem przyłącza ponosi operator, a wartość przyłącza stanowi dla niego środek trwały. Spółka natomiast musiałaby uiścić opłatę przyłączeniową.

W związku z tym spółka spytała izbę skarbową, czy może zaliczyć tę opłatę jednorazowo do kosztów podatkowych, czyli w momencie, w którym ureguluje całą należność. Istotny w sprawie był fakt, że dla celów bilansowych spółka rozliczała ten wydatek w czasie.

Spółka uważała, że opłata przyłączeniowa jest kosztem pośrednio związanym z przychodami i podlega rozliczeniu jednorazowo w dniu poniesienia. Twierdziła, że wprawdzie w definicji dnia poniesienia (moment zaksięgowania kosztu w księgach) ustawa podatkowa odnosi się do przepisów ustawy o rachunkowości, ale tylko po to, by podkreślić, że kosztem podatkowym może być wydatek, który stanowi u podatnika koszt księgowy. Nie oznacza to natomiast obowiązku rozliczania kosztów pośrednich według przepisów ustawy o rachunkowości – uważała spółka.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane