statystyki

Doradzanie z podatkiem od towarów i usług, zarządzanie niekoniecznie

autor: Stefan Dasiewicz09.06.2014, 09:50; Aktualizacja: 09.06.2014, 09:54

Samo świadczenie na rzecz spółki usługi doradztwa nie przesądza jeszcze o tym, że podatnik ma płacić podatek również z tytułu zarządzania nią na podstawie kontraktu menedżerskiego – uznał warszawski WSA.

Wyrok dotyczy czeskiego rezydenta podatkowego niezarejestrowanego w Polsce na potrzeby VAT. We wniosku o interpretację wskazał on, że jest członkiem zarządu polskiej spółki, a ponadto świadczy dla niej usługi doradcze na terytorium Czech i Słowacji oraz usługi zarządzania (te ostatnie w ramach kontraktu menedżerskiego). Wyjaśnił, że te pierwsze dokumentuje fakturą VAT bez podatku (świadczenie usług poza terytorium kraju). Spytał, czy wykonując czynności zarządzania na podstawie kontraktu menedżerskiego, działa w charakterze polskiego podatnika VAT.

Wnioskodawca był zdania, że nie powinien z tego tytułu rozliczać VAT, bo realizując kontrakt menedżerski, działa w strukturze organizacyjnej zarządzanej spółki. Nie ponosi przy tym kosztów działalności, a jego wynagrodzenie nie jest uzależnione od ekonomicznego ryzyka. Ponadto – wskazał – nie odpowiada za podjęte działania wobec osób trzecich ani nie działa w warunkach ryzyka, niepewności co do popytu, konkurencji czy ostatecznego rezultatu. Spełnia zatem przesłanki do wyłączenia tej działalności z opodatkowania, na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy o VAT.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane