statystyki

Doradzanie z podatkiem od towarów i usług, zarządzanie niekoniecznie

autor: Stefan Dasiewicz09.06.2014, 09:50; Aktualizacja: 09.06.2014, 09:54

Samo świadczenie na rzecz spółki usługi doradztwa nie przesądza jeszcze o tym, że podatnik ma płacić podatek również z tytułu zarządzania nią na podstawie kontraktu menedżerskiego – uznał warszawski WSA.

Wyrok dotyczy czeskiego rezydenta podatkowego niezarejestrowanego w Polsce na potrzeby VAT. We wniosku o interpretację wskazał on, że jest członkiem zarządu polskiej spółki, a ponadto świadczy dla niej usługi doradcze na terytorium Czech i Słowacji oraz usługi zarządzania (te ostatnie w ramach kontraktu menedżerskiego). Wyjaśnił, że te pierwsze dokumentuje fakturą VAT bez podatku (świadczenie usług poza terytorium kraju). Spytał, czy wykonując czynności zarządzania na podstawie kontraktu menedżerskiego, działa w charakterze polskiego podatnika VAT.

Wnioskodawca był zdania, że nie powinien z tego tytułu rozliczać VAT, bo realizując kontrakt menedżerski, działa w strukturze organizacyjnej zarządzanej spółki. Nie ponosi przy tym kosztów działalności, a jego wynagrodzenie nie jest uzależnione od ekonomicznego ryzyka. Ponadto – wskazał – nie odpowiada za podjęte działania wobec osób trzecich ani nie działa w warunkach ryzyka, niepewności co do popytu, konkurencji czy ostatecznego rezultatu. Spełnia zatem przesłanki do wyłączenia tej działalności z opodatkowania, na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy o VAT.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane