Z wyroku wynika, że warunkiem zastosowania niższej stawki jest to, aby rolety, żaluzje i moskitiery były zintegrowane z budynkiem oraz polepszały standard mieszkania.

Spór w tej sprawie dotyczył art. 41 ust. 12–12c ustawy o VAT. Z przepisów tych wynika, że niższą 8-proc. stawkę podatku stosuje się m.in. do remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych. Jest to możliwe w domach, których powierzchnia użytkowa nie jest większa niż 300 mkw. oraz w mieszkaniach o powierzchni nieprzekraczającej 150 mkw.

Sprawa dotyczyła firmy montującej rolety, żaluzje i moskitiery na zamówienie klienta. Była ona przekonana, że świadczona przez nią usługa jest objęta stawką 8 proc., bo rolety i moskitiery nie tylko podnoszą walory estetyczne budynków, ale w dużej mierze chronią mieszkania przed nadmiernym nagrzewaniem się w lecie.

Izba Skarbowa w Katowicach stwierdziła, że firma może wystawiać faktury z niższą stawką, ale tylko jeśli chodzi o rolety i żaluzje zewnętrzne. Montaż wewnątrz musi być zaś rozliczony wyższą stawką, tj. 23 proc., bo taka instalacja nie wpływa na zmianę parametrów budynku.

WSA w Krakowie stwierdził, że izba ma rację. Gdyby było tak, jak chce firma, to stawka 8 proc. stawki byłaby też np. na tkany na zamówienie dywan, będący elementem wyposażenia, a nie obiektu budowlanego – stwierdził sąd.

NSA uchylił ten wyrok oraz interpretację izby. Powołał się na uchwałę z 24 czerwca 2013 r. (sygn. akt I FPS 2/13). Wprawdzie – jak wyjaśnił sędzia Artur Mudrecki – dotyczyła ona montażu szaf wnękowych, ale sąd przedstawił w niej jasno wykładnię pojęcia „modernizacja”. Trudno sobie wyobrazić, aby rolety czy żaluzje w upalne lato nie poprawiały standardu mieszkania – powiedział sędzia.

Zastrzegł jednocześnie, że stawka preferencyjna nie ma zastosowania do montażu markiz okiennych. Te, zgodnie z wyrokiem z 9 stycznia 2014 r. (sygn. akt I FSK 27/13), stanowią element wyposażenia i mogą być w każdej chwili zdemontowane.

Wyrok NSA z 12 marca 2014 r. , sygn. akt I FSK 617/13.