Minister nie zwraca karnego podatku, bo czeka na interpretację trybunału

autor: Przemysław Molik09.01.2014, 07:13; Aktualizacja: 09.01.2014, 08:48
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Izby skarbowe hurtowo zawieszają sprawy o wznowienie postępowań dotyczących dochodów z nieujawnionych źródeł. Resort finansów zwrócił się bowiem do Sejmu, aby poprosił sędziów konstytucyjnych o wyjaśnienie wyroku.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (50)

  • mONKA(2014-02-06 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    WITAM. A CZY MOŻE KTOŚ MA INFORMACJE NA TEMAT WSZCZYNANIA NOWYCH POSTĘPOWAŃ NA PODSTAWIE NIEKONSTYTUCYJNEGO PRZEPISU?

    Odpowiedz
  • wies(2014-02-05 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    ***Jaka cisza ?
    Czy ktoś wie kiedy może nastąpić interpretacja Trybunału ?***

    NIESTETY tego nie wie narazie nikt,a TK nie musi odpowiadac na pismo Marszałek Sejmu.Czyli może to trwac bardzo długo.Sam dostałem decyzje o zawieszeniu postępowania w konteście czekania na wyjaśnienie TK na pismo Marszałek Sejmu.

    Odpowiedz
  • marek(2014-01-27 15:13) Zgłoś naruszenie 00

    Dostał ktoś coś z us czy is na temat zwrotow i oprocentowani a co z kosztami wsa i nsa.

    Odpowiedz
  • woj(2014-01-24 19:31) Zgłoś naruszenie 00

    Jaka cisza ?
    Czy ktoś wie kiedy może nastąpić interpretacja Trybunału ?

    Odpowiedz
  • woj(2014-01-20 16:22) Zgłoś naruszenie 00

    otk.trybunal.gov.pl/orzeczenia/ezd/sprawa_lista_plikow.asp?syg=SK%2018/09

    Odpowiedz
  • woj(2014-01-14 21:17) Zgłoś naruszenie 00

    Preambuła

    W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny,

    odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego

    i demokratycznego stanowienia o Jej losie,

    my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej,

    zarówno wierzący w Boga

    będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna,

    jak i nie podzielający tej wiary,

    a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł,

    równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego - Polski,

    wdzięczni naszym przodkom za ich pracę,

    za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami,

    za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach,

    nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej,

    zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko,

    co cenne z ponadtysiącletniego dorobku,

    złączeni więzami wspólnoty z naszymi rodakami rozsianymi po świecie,

    świadomi potrzeby współpracy ze wszystkimi krajami dla dobra Rodziny Ludzkiej,

    pomni gorzkich doświadczeń z czasów,

    gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane,

    pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych

    zapewnić rzetelność i sprawność,

    w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem,

    ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej

    jako prawa podstawowe dla państwa

    oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości,

    współdziałaniu władz, dialogu społecznym

    oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot. Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali,

    wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka,

    jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi,

    a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej

    Odpowiedz
  • Arkageddon(2014-01-14 14:35) Zgłoś naruszenie 00

    Znam osobiście osobę, której za dochody policzono nieistniejące przychody i nieistniejące wydatki. Kiedy zdobyła dowody swej niewinności decyzja ostateczna była już wydana. WSA i NSA stwierdziły, iż skoro dowód niewinności wpłynął po zakończeniu postępowania podatkowego to nie mógł być uznany za dowód w postępowaniu, więc organy podatkowe działały zgodnie z prawem. Odwołania, usiłowania wznowień, "cyrk" i dramat. Egzekucja i szukanie normalności w biedzie i stanie permanentnego zagrożenia rewizjami i kontrolami osobistymi, bo zabrano jej wszystko a długu nie dało się spłacić. Jest mi bardzo żal osoby, która tylko dlatego, że urzędnicy organów podatkowych upatrzyli ją sobie na ofiarę, przeżywa gehennę. Patrzyłem na nią jak odzyskiwała nadzieję i siły po wydaniu wyroku przez TK. Teraz znowu powraca dramat i depresja.
    "doradco podatkowy" czy ty tam jakiś "xxxx", jak śmiecie zabierać głos w sprawach, których nie rozumiecie? Niechętnie obrażam ludzi, ale jest taka grupa społeczna, zasługująca na najwyższe potępienie. To ci, którzy nadużywają władzy w celu zniszczenia obywatela. Są kanaliami. Natomiast ci, którzy pochwalają taki proceder a kanaliami nie są to głupcy. Nie wiem, którzy bardziej szkodliwi.

    Odpowiedz
  • zwalczamyglupote(2014-01-14 00:02) Zgłoś naruszenie 00

    Do xxx!
    Twoja glupota jest straszna. Ciebie nie zastanawia, ze US nie toleruje ludzi majacych oszczednosci i robiacych zakupy tylko z uzbieranych pieniedzy. Musisz miec na wszystkie zakupy kredyt i wtedy spokoj, US to opresyjne ramie panstwa polskiego, ktore pracuje na korzysc bankow, w wiekszosci nie naszych. Ludzie przy wiekszych zakupach sa kontrolowani do 30 -40 lat wstecz. Kto trzyma dokumenty tak dlugo, szczescie maja ci co mogli wyliczeniami do emerytury udowodnic zarobki.
    I to zmuszanie do trzymania w bankach kasy, a dlaczego nie moge w skrytce bankowej. Patrz casus Cypru, zabrali ludziom pieniadze z kont i nic nie moga.

    Odpowiedz
  • Władek(2014-01-13 03:28) Zgłoś naruszenie 00

    Aha, ja też chciałbym żeby wszyscy ludzie płacili podatki sprawiedliwie. A nie tak jak jest w tej chwili że niektórzy płacą po milion - dwa miliony zł domiaru i są zrujnowani i zadłużeni do końca życia, a niektórzy nie płacą nic tylko dlatego że nie kupili mieszkania albo nikt na nich nie napisał donosu. Przepis jest niekonstytucyjny i za jego pomocą z każdego można zrobić żebraka. Czy to jest sprawiedliwe że jedni płacą miliony a drudzy nic, tylko dlatego że nie kupili mieszkania ani nikt na nich nie napisał donosu? Niech zrobią porządne przepisy ale do tego się nie kwapią bo bardziej się opłąca grabież za pomocą niekonstytucyjnego przepisu niedającego podatnikowi ŻADNYCH możliwości obrony. Typowe myślenie złodzieja: po co mam iść do uczciwej roboty jak mogę kraść - będę miał więcej. To samo MF: po co zmieniać przepis, na tym niekonstytucyjnym nagrabi się więcej, a odpowiedź TK na pytanie WSA w Gorzowie nastąpi i tak dopiero za parę lat. Zamiast tego maźnie się jakiś list na 6 stron.

    Odpowiedz
  • Władek(2014-01-13 03:07) Zgłoś naruszenie 00

    Gdybyś miał wrażliwość społeczną oraz sumienie to byś nie stał po stronie oszustów którzy na mocy niekonstytucyjnego przepisu od 22 lat robią z pracowitych, przedsiębiorczych i uczciwych ludzi oszustów i żebraków. Przypomnijmy że proceder trwa nadal. Ministerstwo Finansów jak na razie palcem w bucie nie kiwnęło oprócz listu Marszałek Sejmu który - delikatnie rzecz ujmując - jest na granicy prawa.
    Natomiast co do skrajnej nieudolności organów państwowych to jest to raczej wyrafinowanie i cwaniactwo oszustów (czyli organów państwowych) obliczone na to aby zabierać ludziom bezprawnie majątki a w razie stwierdzenia po latach niekonstytucyjności przepisu, wnioski wznowieniowe złoży przecież tylko 1/3 z nich - czysty zysk a nie nieudolność organów państwowych. A i nawet tą 1/3 można zablokować bezprawnym listem lub innymi manewrami które zapewne nastąpią. To jest zwykłą grabież. Najlepszym dowodem na to że MF chce dalej grabić jest fakt że pół roku po wyroku TK nie ma ani śladu po nowelizacji. Dziwi mnie że jesteś po stronie złodziei. Ale cóż, taka twoja wrażliwość.

    Odpowiedz
  • Doradca podatkowy(2014-01-13 00:06) Zgłoś naruszenie 00

    @34 Normalny

    A ty nie ubliżaj polskiej ortografii...
    Tak ciężko uwierzyć, że doradca podatkowy także ma sumienie?

    @35 Jolka
    "Państwo w którym nie ma przedawnienia nieujawnionych"

    Masz oczywiście dużo racji. Nie mówię, że te przepisy były dobre, bo nie były. Natomiast kompletny brak przepisów dot. środków niewiadomego pochodzenia jest jeszcze gorszy. A już retroaktywna "abolicja" i zwroty dla oszustów z moich podatków, to po prostu skandal.

    "Wiesz co cię boli? Że za dużo w życiu ludzi poznałeś którzy mają więcej od ciebie."

    Może i tak. Aczkolwiek bardziej mnie boli niesprawiedliwość, która pozwala krezusom nie płacić podatków, przez co państwo dociska szaraczków.

    @36 Jacek
    Będę pisał co mi się spodoba, bo jest wolność słowa podobno.
    A to, że pracuję w zawodzie, w którym pracuję, nie oznacza, że wyzbyłem się tzw. wrażliwości społecznej.

    @37 chłop ze wsi
    Ja chciałbym tylko, żeby wszyscy płacili podatki sprawiedliwie. Nie jest czymś sprawiedliwym, że państwo gnoi szaraków, bo nie potrafi ściągnąć należnych podatków od cwaniaczków.

    Żeby nie było: sam również "oszukuję" na podatkach, korzystając z wszelkich możliwości. To nie jest tak, że mam do kogoś pretensje, że stosuje optymalizację podatkową. Mam pretensje do organów państwowych, że są skrajnie nieudolne w walce z nią.

    Odpowiedz
  • woj(2014-01-12 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    Jak długo trzeba czekać na odpowiedź TK ? miesiąc ,rok, pięć lat a może
    nigdy nie będzie odpowiedzi ?
    Na głupie pytania się nie odpowiada ?

    Odpowiedz
  • powrót do lat 80(2014-01-11 21:38) Zgłoś naruszenie 00

    w piśmie pani marszałek sejmu oprócz dywagacji na temat nie ujęcia tych kwot w budżecie na 2014 nie ma nic, a powinno być odniesienie do:
    - 1/3 osób (na 2500 wniosków rozpatrzono około 900 wniosków) która ma wydane już decyzje - chyba że to są ci co mieli mieć wydane, być może o to chodziło od lipca pani marszałek milczała bo Dyrektorzy Izb Skarbowych mieli wydać decyzję swoim - a pozostałych to na przeczekanie. Wstyd oj równość prawa zależy w jakiej partii jesteś

    Odpowiedz
  • Chłop ze wsi .(2014-01-11 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    Doradcę Podatkowego jako właściciela miodu w uszach zżera zazdrość . Mamy takiego jednego doradcę w naszej wsi też jest właścicielem miodu zwłaszcza w lewym uchu . Zazdrości sołtysowi jego stanowiska i pola obsianego ziemniakami sam całymi dniami siedząc na ławce przed sklepem popijając bełta za wyżebrane pieniądze . PRAWDZIWY DORADCA PODATKOWY !

    Odpowiedz
  • Jacek(2014-01-11 09:37) Zgłoś naruszenie 00

    DO PSEUDO DORADCY PODATKOWEGO
    ===
    Z Twoją wiedzą i wypocinami nie na temat może jesteś ale podającym rano kawę doradcy podatkowemu.Jak czegoś nie wiesz to się doszkol,naucz,a póżniej pisz swoje kocopoły bez znaczenia ale w innej gazecie.A tak na marginesie -skąd biorą się takie imbecyle typu XXX,lub Doradca podatkowy?

    Odpowiedz
  • Jolka(2014-01-10 22:01) Zgłoś naruszenie 00

    Doradca podatkowy napisał: "W żadnej, ale to żadnej znanej mi sprawie o nieujawnione źródła nie było tak, że podatnik nie miał czegoś za uszami."
    Oczywiście Marszałek Sejmu nie ma nic za uszami wysyłając jakieś tajne listy do Trybunału które nie są nigdzie opublikowane ani nie mają żadnej podstawy prawnej? Ani minister finansów też nie ma nic za uszami wydając jej takie polecenia oraz udając że uzasadnienie SK 18/09 nie dotyczy art.20 ust. 3 w obecnym brzmieniu?
    Państwo w którym nie ma przedawnienia nieujawnionych - słyszałeś o czymś takim? Państwo w którym trzeba dokumenty i rachunki na wszystko całe życie zbierać i przetrzymywać - jest jeszcze takie na świecie oprócz Polski? Uważasz że to w porządku? Bogu dziękuję że nie jesteś moim doradcą.
    Wiesz co cię boli? Że za dużo w życiu ludzi poznałeś którzy mają więcej od ciebie.

    Odpowiedz
  • normalny(2014-01-10 21:54) Zgłoś naruszenie 00

    do Doradca podatkowy - z którego urzędasie organu jesteś? i nie ubliżaj doradcą podatkowym

    Odpowiedz
  • Doradca podatkowy(2014-01-10 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    Skowyt oszustów podatkowych to miód na moje uszy. W żadnej, ale to żadnej znanej mi sprawie o nieujawnione źródła nie było tak, że podatnik nie miał czegoś za uszami. Wyrok TK stwierdzający niekonstytucyjność art. 20 ust. 3 PITu to skandal i kompletny brak odpowiedzialności za państwo.

    A najbardziej niesprawiedliwe jest to, że Ci, którzy zgłosili jako pochodzenie środków darowiznę, czy pożyczkę - zapłacili 20% i już go nie odzyskają. A Ci, którzy nie potrafili nawet tym się wyłgać, a więc albo mieli nie szare, ale "czarne" źródło dochodów albo nie chcieli wsypać innych - Ci odzyskują całość zapłaconego podatku jeszcze z odsetkami. Ci "dwudziestoprocentowcy" powinni teraz pozwać państwo polskie, bo zrobiło z nich frajerów.

    Odpowiedz
  • Marek 54(2014-01-10 19:05) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Marszałek dokonała CUDU wstrzymała czas . ŚWIĘTA , ŚWIĘTA NATYCHMIAST !!!

    Odpowiedz
  • Marcin(2014-01-10 18:50) Zgłoś naruszenie 00

    Wynika z tego,że od dzis każdy kolejny rząd może uchwalić dowolną ustawę[np nacjonalizację majątku],bo jak Skarb Państwa po wyroku TK,będzie zobowiązany oddać,to Marszałek to zatrzyma wysyłając list!!?

    Odpowiedz