statystyki

Wielkie zmiany w VAT dopiero w 2014 r.

autor: Magdalena Majkowska07.11.2012, 07:19; Aktualizacja: 07.11.2012, 08:40
VAT

VATźródło: ShutterStock

Przepisy dotyczące powstawania obowiązku podatkowego VAT i związane z nimi zmiany w fakturowaniu wejdą w życie od 1 stycznia 2014 r.

Reklama


Reklama


Tak zdecydowała wczoraj – przy poparciu Ministerstwa Finansów – sejmowa podkomisja, która rozpatrywała projekt rządowej nowelizacji ustawy o VAT. Przyjęła zgłoszone przez PO poprawki, m.in. dotyczące późniejszego wejścia w życie kluczowych dla podatników zmian, regulujących moment rozliczeń podatkowych, które miały zacząć obowiązywać od lipca 2013 r.

Zdaniem Romana Namysłowskiego, dyrektora w Ernst & Young, to dobra decyzja.

– Tak istotna nowelizacja przepisów, które podatnicy znają od 19 lat, wywracająca dotychczasową praktykę rozliczeń, wymaga odpowiednio długiego czasu na przygotowanie się do zmian – komentuje ekspert.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski podkreślał wczoraj, że dłuższe vacatio legis ograniczy koszty podatników, którzy będą mieli więcej czasu na dostosowanie swoich systemów finansowo-księgowych.

Podkomisja przyjęła też poprawkę, której celem jest zachowanie w ustawie o VAT regulacji określających szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku usług ciągłych (np. dostawa mediów, usługi telekomunikacyjne, najem, dzierżawa, leasing, a także usługi ochrony i stałej obsługi prawnej). Obowiązek podatkowy powstanie w tych wypadkach z dniem wystawienia faktury, nie później jednak niż z upływem terminu płatności. O taki zapis w ustawie postulowali przede wszystkim dostawcy mediów. Dzięki temu od 2014 r. nie będą musieli rozpoznawać obowiązku podatkowego z tytułu każdej wpłaty, zaliczki czy przedpłaty otrzymanej od klienta.

Poprawiony został także kontrowersyjny przepis regulujący prawo do odliczenia VAT naliczonego przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów. Nowelizacja – inaczej niż dziś – uzależnia to uprawnienie od otrzymania faktury wystawionej przez zagranicznego kontrahenta. Poprawka zakłada, że z odliczeniem nie będzie trzeba czekać na fakturę, ale jeśli podatnik jej nie otrzyma w terminie dwóch miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy, to będzie musiał zmniejszyć podatek naliczony.

– Jeśli następnie przedsiębiorca otrzyma fakturę po upływie dwumiesięcznego terminu, to już na bieżąco ponownie wykaże podatek naliczony – tłumaczy Roman Namysłowski.

Ważne poprawki dotyczą też zasad wystawiania faktur korygujących.

– Istotne jest, że na fakturze korygującej nie będzie trzeba wykazywać danych sprzed korekty, co nie miało żadnego uzasadnienia w dyrektywie – podkreśla Roman Namysłowski.

Sprawozdanie podkomisji z prac nad ustawą musi jeszcze rozpatrzyć Komisja Finansów Publicznych, a następnie projekt trafi do drugiego czytania na posiedzeniu Sejmu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • a(2012-11-07 10:36) Odpowiedz 00

  "dostosowanie systemów księgowych" czyli łysy już policzył ile kasy mniej wpłynie do dziurawego worka zwanego budżetem... a potem opóźni się jeszcze o rok... a potem ...potem ktoś inny niech się martwi

 • Ciekawa(2012-11-07 12:35) Odpowiedz 00

  I bardzo dobrze, że zmienili termin wejścia (kontrowersyjnych) zmian. Przecież 1.01.2013r. to było nierealne.

 • baca(2012-11-07 09:54) Odpowiedz 00

  Polska traci miliardy z powodu luki w VAT--

  podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/659661,polska_traci_miliardy_z_powodu_luki_w_vat.html

  A prokuratura nie odpuszcza sprawy Antykomora pl i chce surowszej kary dla twórcy satyrycznej strony internetowej .

  Cudownie! Za satyrę na 10 lat, za okradanie państwa nagroda.
  -Tak wygląda sprawiedliwość w III RP ! I o co walczyliśmy ?

 • poziomka(2012-11-07 13:38) Odpowiedz 00

  no i co że było nierealne. u nas zawsze wprowadzali zmiany publikując ustawę czy rozporządzenie 29 grudnia ze zmianami od 1 stycznia. vide rozporządzenia o kasach fiskalnych.

 • KS(2012-11-07 22:39) Odpowiedz 00

  Prosiłabyn redakcję o weryfikację/informację jakie są losy projektu rozporządzenia Min. Finansów dotyczągo wystawiania faktur - powiązanego z tą ustawą.
  legislacja.rcl.gov.pl/lista/502/projekt/68697/katalog/68699

  Zawiera duże zmiany związane z fakturowaniem, na które podatnicy z pewnością nie są gotowi a ma planowaną datę wejścia w życie 1.01.2013

 • ktostam(2012-11-08 11:09) Odpowiedz 00

  Zmiany w fakturowaniu to pikuś w porównaniu ze zmianami w księgowaniu faktur zakupowych, które wymuszą quasi kasowe rozliczenia. Zmiany te wchodzą już 1 stycznia.
  http://taxall.pl/forum/viewtopic/57266/page:1/
  legislacja.rcl.gov.pl/lista/2/projekt/70297

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama