statystyki

Od 2013 roku kasy fiskalne obowiązkowe przy obrocie 1 667 zł miesięcznie

23.08.2012, 12:15; Aktualizacja: 23.08.2012, 12:17
 • Wyślij
 • Drukuj
Kasa fiskalna

Kasa fiskalnaźródło: ShutterStock

Zrównanie limitu obrotów uprawniających do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przychodów za pomocą kasy fiskalnej dla nowych przedsiębiorców i kontynuujących działalność, proporcjonalne do okresu prowadzenia działalności wyliczanie limitu przez nowe firmy, objęcie obowiązkiem rejestracji szkół nauki jazdy - to główne zmiany, jakich w zakresie kas rejestrujących muszą spodziewać się przedsiębiorcy od 2013 roku.

reklamareklama


Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do stosowania kas fiskalnych. Od tej ogólnej zasady wyjątki w postaci zwolnień są określane przez ministra finansów w rozporządzeniu. Obecnie obowiązujące rozporządzenie przewiduje stosowanie zwolnień do końca 2012 roku. Minister zdecydował się przedłużyć zwolnienia na kolejne dwa lata, jednak już w mocno ograniczonym zakresie, wskazując przy tym na tendencję stopniowej likwidacji zwolnień.

Z uzasadnienia projektu rozporządzenia: „Mając na uwadze uwarunkowania budżetowa oraz organizacyjne nie jest intencją Ministra Finansów obejmowanie jednorazowo wszystkich pozostałych podatników obowiązkiem ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących, lecz stopniowe jego wprowadzanie. Projektowane rozporządzenie stanowi zatem kolejny krok wypełnienia dyspozycji zawartej w ustawie w art. 111 ust. 1, z godnie z którą do ewidencji przy zastosowaniu kas zobowiązani zostali wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych.”

1 667 zł miesięcznego obrotu

Projektowane regulacje zrównują limit obrotu uprawniający do skorzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy fiskalnej dla kontynuujących i rozpoczynających działalność do 20 tys. zł rocznie. Obecnie przedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność korzystają z dwukrotnie wyższego limitu (40 tys. zł). Oznacza to, że zakupu kasy fiskalnej i ewidencjonowania przy jej użyciu sprzedaży będą musieli dokonać wszyscy przedsiębiorcy, których miesięczne obroty wynoszą około 1 667 zł.

Uwaga! Do celów ustalenia limitów uwzględnia się sprzedaż dokonywaną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Pogorszy się też sytuacja rozpoczynających działalność

Pozostawienie limitu na poziomie 20 tys. zł dla nowych biznesów nie oznacza, że zmiany te nie dotkną także tej grupy przedsiębiorców. Obecnie limit 20 tys. zł stosuje się bez względu na okres rozpoczęcia działalności gospodarczej. Taka sama kwota jest więc przewidziana zarówno dla osoby, która rozpoczyna działalność np. w styczniu, jak i w grudniu. Zgodnie z projektowanymi regulacjami, limit dla podatników rozpoczynających działalność będzie uzależniony od okresu prowadzonej w danym roku sprzedaży. Inaczej będzie wyglądała jednak sytuacja tych przedsiębiorców, którzy rozpoczną jeszcze działalność w 2012 r. Przy ustalaniu limitu uprawniającego do skorzystania ze zwolnienia w 2013 r. nie będą stosowali wyliczenia proporcjonalnego lecz limit 20 tys. będzie ich obowiązywał w skali całego 2012 roku.

Szkoły nauki jazdy bez zwolnienia

Obowiązującymi limitami dla korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych obecnie nie muszą się martwić m. in. osoby świadczące usługi w zakresie szkół jazdy. Sytuacja ich zmieni się jednak od 2013 roku. Projekt przewiduje bowiem objęcie obowiązkiem ewidencjonowania także usług świadczonych przez szkoły nauki jazdy (do końca 2012 r. są to jedne z czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem przedsiębiorcy był wyższy niż 80%). Resort finansów uzasadnia tę zmianę pojawiającymi się sygnałami o zaniżaniu obrotów przez tę grupę przedsiębiorców.

Zakup kasy to nie jedyne obciążenie

Projektowane zmiany znaczna grupa mikro przedsiębiorców odczuje nie tylko dokonując wydatku na zakup kasy fiskalnej (to może być stosunkowo najmniejszym problem, ze względu na możliwość uzyskania dofinansowania na zakup kasy fiskalnej - ceny kas rejestrujących wahają się w granicach 600 – 1 000 zł (ale są też droższe wersje, które kosztują ponad 3 tys. zł; podatnicy mogą uzyskać częściową refundację wydatków w wysokości 90% jej ceny zakupu netto, jednak nie więcej niż 700 zł.). Przedsiębiorcy, którzy stosują kasy fiskalne są jednocześnie zobowiązani do wielu innych czynności związanych z tym sposobem ewidencjonowania, które stanowią znaczne obciążenie. Można tu wskazać np. prowadzenie i przechowywanie dokumentacji o przebiegu eksploatacji kasy rejestrującej, konieczność przechowywania kopii dokumentów kasowych do czasu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego (zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku, przy czym w określonych sytuacjach przepisy przewidują zawieszenie, np. w związku z wszczęciem postępowania karnego skarbowego, lub przerwanie biegu przedawnienia np. zastosowanie środka egzekucyjnego, co wpływa na wydłużenie tego okresu). Trzeba także liczyć się z koniecznością np. udostępnienia kas do kontroli stanu ich nienaruszalności i prawidłowości pracy na każde żądanie właściwych organów.

Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Tax Care

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 60

 • 1: Polak z IP: 87.206.102.* (2013-06-07 10:21)

  chmm. skoro średnia krajowa to ...zł to skąd te niecałe 1700zł niecałe 50/dzień minus składki zdrowotne minus koszty przychodu... wychodzi na to,że mogę dziennie zarobić minus(-) 100-200zł!!!
  kasy urzędnikom=kasy ministrom plus tajny klient.
  przegraliśmy Polskę bez jednego wystrzału, krew przodków przelana za Niepodległość Polski za Naszą Niepodległość przepadła???

 • 2: Janiikaola z IP: 159.205.76.* (2013-03-25 20:17)

  A jak handlować na straganach z kasa fiskalna

 • 3: sprawiedliwy z IP: 37.190.196.* (2013-02-28 10:07)

  kasy dla kleru medykow i prawnikow-swiete krowy

 • 4: andzia z IP: 176.109.54.* (2013-02-10 22:00)

  banda bezmozgowcow ustanawia te beznadziejne przepisy,zapewne i moj sklepik przez to splajtuje

 • 5: zibi z IP: 109.131.153.* (2013-02-07 20:02)

  a co z bulgarami oni dziennie maiapo 3 tysobrotu

 • 6: SFM z IP: 83.20.225.* (2013-02-03 22:39)

  TYM KRAJEM RZĄDZĄ IDIOCI!!!

 • 7: Kuku z IP: 178.181.8.* (2013-01-31 20:26)

  Ja mam propozycję,pozawieszajmy wszyscy działalność na pól roku,zobaczymy jak się nasz rząd poczuje,a oni i tak nas skubią jak mogą,proponuję taki sposób,zorganizujmy się.

 • 8: aga z IP: 89.79.99.* (2013-01-31 17:15)

  za niedlugo bedziemy placic podatek za pobor tlenu do oddychania.Każą nam nosic urzadzenia do pomiaru.Rząd to patalajstwo wyksztalcone do celów tylko swoich aby im bylo dobrze a szarych ludzi zniszczyc.Ale tym samym i oni sie zniszcza bo jak nie bedzie juz tych co chca uczciwie zyc to pozostana tylko bezrobotni ktorzy beda zyc na koszt Panstwa

 • 9: PSYCHIATRA z IP: 213.238.100.* (2013-01-30 00:24)

  JESTEM LEKARZEM I CIESZĘ SIĘ Z POSIADANIA KASY FISKALNEJ. POZBYŁEM SIĘ TZW USŁUG GRZECZNOŚCIOWYCH DLA ZNAJOMYCH. A TAK NA MARGINESIE. PROWADZĘ PORADNIĘ DLA OSÓB Z TENDENCJAMI SAMOBÓJCZYMI, Z GŁEBOKĄ DEPRESJĄ DLA KTÓRYCH NAJWAŻNIEJSZY JEST PARAGON FISKALNY, PESEL, DRUK RUMA, DOWÓD OPŁACENIA SKŁADEK ZUS, DOWÓD OSOBISTY ITP. JESTEM OBSTAWIONY, LAPTOPEM Z PROGRAMEM DO WYSZUKIWANIA LEKÓW, DRUKARKĄ DO RECEPT TERMINALEM, TERAZ KASĄ FISKALNĄ. A pacjent to świadczeniobiorca czyli punkt ekonomiczny nfz Pzdr . Świadczeniodawca.

 • 10: Iwona z IP: 83.7.88.* (2013-01-14 22:47)

  Złodzieje!!! Jeszcze niech zus podniosa do 1500 a co tam mozemy płacic zeby mieli z czego krasc!!!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama