statystyki

Od 2013 roku kasy fiskalne obowiązkowe przy obrocie 1 667 zł miesięcznie

23.08.2012, 12:15; Aktualizacja: 23.08.2012, 12:17
Kasa fiskalna

Kasa fiskalnaźródło: ShutterStock

Zrównanie limitu obrotów uprawniających do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przychodów za pomocą kasy fiskalnej dla nowych przedsiębiorców i kontynuujących działalność, proporcjonalne do okresu prowadzenia działalności wyliczanie limitu przez nowe firmy, objęcie obowiązkiem rejestracji szkół nauki jazdy - to główne zmiany, jakich w zakresie kas rejestrujących muszą spodziewać się przedsiębiorcy od 2013 roku.

reklama


reklama


Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do stosowania kas fiskalnych. Od tej ogólnej zasady wyjątki w postaci zwolnień są określane przez ministra finansów w rozporządzeniu. Obecnie obowiązujące rozporządzenie przewiduje stosowanie zwolnień do końca 2012 roku. Minister zdecydował się przedłużyć zwolnienia na kolejne dwa lata, jednak już w mocno ograniczonym zakresie, wskazując przy tym na tendencję stopniowej likwidacji zwolnień.

Z uzasadnienia projektu rozporządzenia: „Mając na uwadze uwarunkowania budżetowa oraz organizacyjne nie jest intencją Ministra Finansów obejmowanie jednorazowo wszystkich pozostałych podatników obowiązkiem ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących, lecz stopniowe jego wprowadzanie. Projektowane rozporządzenie stanowi zatem kolejny krok wypełnienia dyspozycji zawartej w ustawie w art. 111 ust. 1, z godnie z którą do ewidencji przy zastosowaniu kas zobowiązani zostali wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych.”

1 667 zł miesięcznego obrotu

Projektowane regulacje zrównują limit obrotu uprawniający do skorzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy fiskalnej dla kontynuujących i rozpoczynających działalność do 20 tys. zł rocznie. Obecnie przedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność korzystają z dwukrotnie wyższego limitu (40 tys. zł). Oznacza to, że zakupu kasy fiskalnej i ewidencjonowania przy jej użyciu sprzedaży będą musieli dokonać wszyscy przedsiębiorcy, których miesięczne obroty wynoszą około 1 667 zł.

Uwaga! Do celów ustalenia limitów uwzględnia się sprzedaż dokonywaną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Pogorszy się też sytuacja rozpoczynających działalność

Pozostawienie limitu na poziomie 20 tys. zł dla nowych biznesów nie oznacza, że zmiany te nie dotkną także tej grupy przedsiębiorców. Obecnie limit 20 tys. zł stosuje się bez względu na okres rozpoczęcia działalności gospodarczej. Taka sama kwota jest więc przewidziana zarówno dla osoby, która rozpoczyna działalność np. w styczniu, jak i w grudniu. Zgodnie z projektowanymi regulacjami, limit dla podatników rozpoczynających działalność będzie uzależniony od okresu prowadzonej w danym roku sprzedaży. Inaczej będzie wyglądała jednak sytuacja tych przedsiębiorców, którzy rozpoczną jeszcze działalność w 2012 r. Przy ustalaniu limitu uprawniającego do skorzystania ze zwolnienia w 2013 r. nie będą stosowali wyliczenia proporcjonalnego lecz limit 20 tys. będzie ich obowiązywał w skali całego 2012 roku.

Szkoły nauki jazdy bez zwolnienia

Obowiązującymi limitami dla korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych obecnie nie muszą się martwić m. in. osoby świadczące usługi w zakresie szkół jazdy. Sytuacja ich zmieni się jednak od 2013 roku. Projekt przewiduje bowiem objęcie obowiązkiem ewidencjonowania także usług świadczonych przez szkoły nauki jazdy (do końca 2012 r. są to jedne z czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem przedsiębiorcy był wyższy niż 80%). Resort finansów uzasadnia tę zmianę pojawiającymi się sygnałami o zaniżaniu obrotów przez tę grupę przedsiębiorców.

Zakup kasy to nie jedyne obciążenie

Projektowane zmiany znaczna grupa mikro przedsiębiorców odczuje nie tylko dokonując wydatku na zakup kasy fiskalnej (to może być stosunkowo najmniejszym problem, ze względu na możliwość uzyskania dofinansowania na zakup kasy fiskalnej - ceny kas rejestrujących wahają się w granicach 600 – 1 000 zł (ale są też droższe wersje, które kosztują ponad 3 tys. zł; podatnicy mogą uzyskać częściową refundację wydatków w wysokości 90% jej ceny zakupu netto, jednak nie więcej niż 700 zł.). Przedsiębiorcy, którzy stosują kasy fiskalne są jednocześnie zobowiązani do wielu innych czynności związanych z tym sposobem ewidencjonowania, które stanowią znaczne obciążenie. Można tu wskazać np. prowadzenie i przechowywanie dokumentacji o przebiegu eksploatacji kasy rejestrującej, konieczność przechowywania kopii dokumentów kasowych do czasu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego (zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku, przy czym w określonych sytuacjach przepisy przewidują zawieszenie, np. w związku z wszczęciem postępowania karnego skarbowego, lub przerwanie biegu przedawnienia np. zastosowanie środka egzekucyjnego, co wpływa na wydłużenie tego okresu). Trzeba także liczyć się z koniecznością np. udostępnienia kas do kontroli stanu ich nienaruszalności i prawidłowości pracy na każde żądanie właściwych organów.

Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care

reklama


Źródło:Tax Care

Polecane

reklama

  • ewer(2012-08-23 13:21) Odpowiedz 00

    Znam kobietę,która jest pielęgniarką w państwowym szpitalu i zarejestrowała sobie handel obwożny(handluje spodniami w domu) w nosie ma waszą kasę fiskalną i placenie składek-szpital zaplaci- PAŃSTWO PRAWEM STOI hi hi hi hi

  • gogo(2012-12-13 14:24) Odpowiedz 00

    Jak Ludzie nie wyjdą na ulice i nic z tym nie zrobią to nas zjedzą z kopytami .moze ktoś coś zainicjuje

  • domoń(2012-08-31 18:24) Odpowiedz 00

    Na bazarach zostaną tylko obcokrajowcy ich nic nie rusza.

  • wojtek(2012-09-06 11:32) Odpowiedz 00

    Przecież to kompletnie chore.
    1 667 zł miesięcznego obrotu - ile to da zysku?
    Przyjmijmy 10% - to mamy 167zł na miesiąc - kupa kasy, kolosalny zysk, no Kanada i dlatego koniecznie trzeba mieć kasę fiskalną, bo inaczej taki Krezus za bardzo by się utuczył i mógłby coś ściemnić przy podatkach, może ukryć jakieś 5 czy 7 zł i nie odpalić państwu jego działki.

    Poważniej to mamy państwo chcące kontrolować każdy obrót gotówki, nawet najmniejszy - śmieszne to, groteskowe i groźne.
    Państwo uważa że wszyscy jesteśmy potencjalnymi zlodziejami.
    Nie ma się co dziwić ze młodzi emigrują.
    Zaczynam tęsknić za komuną, jaka była taka była, ale państwo nie pchało się tak z butami do wszystkiego.

  • jasio(2012-09-19 21:58) Odpowiedz 00

    jestem za kasmi

  • ola(2013-01-04 17:53) Odpowiedz 00

    Mam pytanie założyłam działaność w grudniu 2011 roku czy obejmie mnie limit 20000 czy nadal 40 000

  • Magda(2012-10-20 20:07) Odpowiedz 00

    ja mam sklep i handel obwozny ok możemy mieć kasy a co z bułgarami i turkami itd??? nas kontrolują wszyscy a ich nikt dziesieciu czy trzydziestu na jedno zezwolenie kasy tez ich mają obowiązywac ???czy tylko Polak u siebie w kraju ma czuc sie jak obcy ??

  • zbulwersowana(2013-01-07 21:18) Odpowiedz 00

    Do Oli ...20000 !!! ja założyłam firmę w kwietniu zeszłego roku i od marca mnie obejmuje kasa fiskalna !!! To paranoja zważywszy , że prowadzę firmę jednoosobową i praktycznie dokładałam do interesu aby się zaczał w miarę rozwijać !!! D...nie lepiej od razu dobić ???

  • i bądz tu patriotą(2013-01-08 09:18) Odpowiedz 00

    Co za kraj, naprawdę to jest bardzo smutne, ze tacy idioci nami rządzą :( zamiast się cieszyć i pomagać, ludziom ktorzy mają małe jednoosobowe firmy i nie są na utrzymaniu państwa to trzeba ich zniszczyć! To jest nie do wiary! Aż się wierzyć nie chce, że coś takiego można zrobić...

  • CHĘTNY !!!!!(2013-01-08 09:20) Odpowiedz 00

    Ja też jestem za tym, żeby wyjść na ulice!!! Ten idiotyzm rządzących musi się skończyć!! Ktoś coś organizuje??

  • fr2012(2012-11-19 21:47) Odpowiedz 00

    Kasy fiskalne dla księży lekarzy i prawników! - do fabryk pieniedzy niech lepiej wprowadzą ! A nie nam , malym, ledwo zipiącym często 1osobowym firmom. Dajcie mam żyć!

  • maly przedsibiorca(2012-12-04 17:04) Odpowiedz 00

    wystarcza kasy fiskalne itargowiska unijne i zdechniemy wszyscy na targowisku unijnym zostalo 20 podmiotow 12 polskich i 8 bulgarskich a bylo nas 95 podmiotow posadzili kwiatki postawili lawki i dla reszty braklo miejsca reszta na garnuszek tuska.

  • wacek(2012-12-05 23:16) Odpowiedz 00

    sranie w baqnie znam kolesi co kase robia i nie maj kas ani dzialalnosci tylko na czarno i se zyja jak panisj=ka i tak trzeba bedzie robic

  • penis(2012-12-05 23:22) Odpowiedz 00

    na rynkach to kwitnie handel przemytniczy i nigdy rynek zielony nie upadnie warzywny a przy nim tyton spirytus i trawa na maxa

  • ANTYKASA(2012-12-14 11:22) Odpowiedz 00

    Jeśli Ministerstwo Finansów wprowadza obowiązek posiadania kas fiskalnych dla określonych grup podatników to moim zdaniem zobowiązane jest do zwrotu całej kwoty poniesionej na zakup tego urządzenia. Ministerstwo zakłada że każdy przedsiębiorca to oszust i matacz, więc należy go wyposażyć w urządzenie które będzie miało go lepiej kontrolować i to w części na jego koszt. Takie obciążenie ze strony Państwa jest moim zdaniem niezgodne z konstytucją, bo to nic innego jak dodatkowy ukryty podatek od prowadzenia działalności gospodarczej. (w tej części w której nie zwracają kosztów poniesionych na zakup kasy) A jeśli przedsiębiorcy powinie się noga i zamknie swoją działalność przed określonym czasem to jeszcze będzie musiał oddać te 90% (do 700zł) do US. Mało jaka firma sprzedaje dziś towar bez pomocy komputera, więc jeśli prowadzi ewidencję sprzedaży przy pomocy oprogramowania uzyskanego od firm zajmujących się produkcją profesjonalną tegoż oprogramowania, to dlaczego taki przedsiębiorca miałby mieć dodatkowo jeszcze kasę fiskalną ?
    Rozumiem chęć wprowadzenia kas w miejsca gdzie nikt z komputera nie korzysta do ewidencji, ale w poprzednim opisanym przypadku to istna paranoja...

  • mamon(2012-08-31 14:33) Odpowiedz 00

    lekarzo i stomatologom i prawnikom bo sie dorabiają bardzo szybo

  • DAWIDOFF(2012-12-16 11:03) Odpowiedz 00

    jestem młodym człowiekiem utyrałem sie zagranicą 3 lata obecnie konczę kurs na instruktora nauki jazdy.Chciałbym założyc działalność i co dalej od 19 stycznia zmieniają się przepisy ze osoba która ma min 3 lata doświadczenia może założyc szkołę jazdy nikt nie daje na nauce jazdy umowy o pracę tylko smieciówka i wez człowieku bądz mądry zniszczyc młodych niech jadą Belgia itd bo już całą europę zajelismy.

  • Gość2110(2013-01-08 17:18) Odpowiedz 00

    Dla dużych/supermarkety/ i małych wprowadzić niewielki podatek obrotowy a nie będą wiedzieć co robić z forsą. Zlikwidowałem firmę po 20 latach w handlu zarejestrowałem na bezrobociu ,przez rok będę na zasiłku a potem się zobaczy.Nie będę się rozglądał i czaił że jakiś dupek z UKS poluje na mnie czy zdążyłem dać paragon i tylko patrzy żeby ukarać i się wykazać.Ktoś kto handluje wie o czym mówię ,UKS przychodzi na kontrolę wtedy gdy na stoisku jest ,,oblężenie,, Może to niewiele ale nie będę przez rok płacił podatków, ZUS, i jakoś to wytrzymam. Mam nadzieję że nie wytrzyma tego Vincent i spółka